Musul operasyonunun detayları belli oluyor

ABD öncülüğünde yapılması planlanan Musul operasyonunda ABD özel kuvvetlerinin ve ABD’den gelen paralı askerlerin devrede olacakları öğrenildi.

06 Mart 2015 Cuma 11:20
Aydınlık'ın haberinde ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin IŞİD’e karşı başlatacağı operasyona ilişkin bölgedeki yerel unsurlara yapılan bilgilendirmenin ayrıntılarına yer verildi. Buna göre, ABD ve istihbarat birimleri, bölgedeki yerel unsurları gerek sağlayacakları katkılar gerekse alınması gereken önlemler konusunda bilgilendir. Operasyonla ilgili bilgilendirmede öne çıkan başlıklar şöyle:
 
Meskun mahal operasyonu: Operasyonun kent merkezi ve çevre mahallelerde ağırlık kazanması bekleniyor. Planlama da bunun üzerine yapıldı. IŞİD’in, kara operasyonu yapacak Irak birliklerini, Musul’un çevresinde değil, kenar mahaller ve Dicle Nehri’ne uzanan çevre yolları üzerinde karşılayabileceği hesaplandı. Irak birliklerine, meskun mahal içinde, kent savaşı yapabilmeleri için sabotaj, bombalama, sızma ve keskin nişancı eğitimi verildi. Özellikle, bombalı tuzaklar ve uzaktan kumandalı bomba düzeneklerine karşı ABD özel kuvvetlerinin ya da ABD’den gelen paralı askerlerin devrede olması bekleniyor.
 
ABD ÖZEL KUVVETLERİ SAHADA OLACAK
Sivil kayıplar: Operasyon sırasında çok sayıda sivil kayıp olabileceği değerlendirildi. Özellikle kara birliklerinin harekete geçmesinden önce yapılması öngörülen nokta atışlı hava operasyonları sırasında, Musul içindeki IŞİD militanlarının kentin içinde dağılarak, bombardımanın etkisini azaltmak isteyeceği, bunun da ister istemez sivil kayıp sayısının artmasına neden olabileceği öngörüldü. Sahadaki gelişmelerin kontrolden çıkması olasılığı gündemde. Bu nedenle, hava operasyonunu yönlendirecek yerel unsurların sıfır hata ile görev yapması bekleniyor. Gerek Irak ordusu, gerekse Kürtler içinde bu görevi kısa sürede sıfır hata ile yapabilecek çok az sayıda asker ya da peşmerge olduğu için, bu noktada da ABD özel kuvvetlerinin devrede olması bekleniyor.
 
KERKÜK’TE ENDİŞE
IŞİD kıyım yapabilir: Operasyonun başlamasının ardından IŞİD’in, Irak ve Suriye içinde cepheyi genişletmek ve psikolojik olarak koalisyon ülkelerini baskı altına almak için, elinde bulundurduğu yerleşim merkezlerinde kıyıma girişmesinden korkuluyor. Örgütün, toplu infazlarla, operasyonun şiddetinin kırılmasını sağlamak isteyebileceği belirtiliyor. Bunun için en fazla kaygı duyulan merkez ise Kerkük. Kerkük’ün içinde çık sayıda IŞİD militan ve sempatizanının bulunmasından ötürü, kentin kısa sürede kaosa sürüklenmesi riski bulunuyor.
 
Bunun önlenmesi için harekete geçilmesi durumunda ise Irak ordusunun ve peşmergenin gücünün bölünmesi riski ortaya çıkacak. Koalisyon, Musul operasyonu sırasında, IŞİD tehdidi altında bulunan diğer yerleşim merkezlerine koruma sağlayamayacak.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ