FRANSIZ DENİZALTISI ABD UÇAK GEMİSİNİ 'BATIRDI'

Florida kıyılarında şubatın ortasında başlayan ve 10 gün süren Fransa- ABD askeri tatbikatının gizlenmek istenen ‘beklenmedik sonucu’ basından saklanamadı.

06 Mart 2015 Cuma 17:43
ABD’nin Fransa ile yaptığı ortak deniz tatbikatı pek de ‘beklediği gibi’ gitmedi. ‘Düşman’ rolü verilen Fransız denizaltısının ABD uçak gemisini ‘batırması’, ABD’li yetkililerin kaşlarını kaldırmasına neden oldu. Fransa Donanması ve Savunma Bakanlığı'nın, internet sitesine açıkladığı bu bilgiyi kısa süre sonra silip örtbas etmesi de dikkat çekti.
 
‘Safir’ isimli Fransız nükleer saldırı denizaltısı önce USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, savaş gemisi, muhrip ve denizaltıdan oluşan ABD grubuna katıldı.
Tatbikatın amacı, 4 yıldır yenilenen USS Theodore Roosevelt’i test etmekti. Nitekim tatbikatın, Fransa’nın ABD tarafında olduğu ve ABD gemilerini koruduğu ilk kısmı yolunda gitti.
 
Resmi Twitter'da görüntüle
 
Resmi Twitter'da görüntüle
 
Ancak Fransız denizaltısının düşman rolü oynadığı ve USS Theodore Roosevelt’i bulup yok etmekle görevlendirildiği ikinci kısımda söz konusu uçak gemisini ‘batırması’,  2. 6 milyar dolara patlayan yenileme işleminin pek de işe yaramadığını gösterdi.
 
ÖNCE AÇIKLADILAR, SONRA GİZLEMEYE ÇALIŞTILAR
Bu bilgiyi Fransa Donanması ve Savunma Bakanlığı kendi internet sitelerinde açıkladı, ama açıklama kısa süre sonra silindi.  Ancak bu sözler The Aviationist gibi bazı siteler tarafından çoktan fark edilmiş olduğu için basına sızması da engellenemedi.
 
Kaynak: sputniknews.com


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ