Karadeniz'de Rusya ve NATO gemileri burun buruna

Rusya'nın Kırım'daki hava savunma tatbikatı devam ederken, NATO'nun yarımada açıklarında gerçekleştireceği PASSEX tatbikatına katılacak savaş gemileri Karadeniz'de toplandı

10 Mart 2015 Salı 11:38
Karadeniz'de başlaması planlanan NATO tatbikatlarının komutanlığını yapan ABD'li Amiral Brad Williamson, bulundukları noktadan Rus gemilerini görebildiklerini belirtip, her iki tarafın da tatbikatları önceden planlandığı gibi uluslararası kurallara uygun biçimde gerçekleştireceğini söyledi.
 
TATBİKATA TÜRKİYE DAHİL 6 ÜLKEDEN GEMİ KATILIYOR
 
NATO'dan daha önce yapılan açıklamada, PASSEX tatbikatına katılacak Türkiye, İtalya, ABD, Almanya, Romanya ve Kanada bandıralı savaş gemilerinin çarşamba günü Karadeniz'e vardığı belirtilmişti.
 
NATO'nun Karadeniz tatbikatı, Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin Ukrayna krizi yüzünden gergin olduğu bir dönemde gerçekleşecek.
 
'NATO TATBİKATI ENDİŞE VERİCİ'
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç ise daha önceki bir açıklamasında, Ukrayna sınırlarının da yakınında gerçekleşecek olmasına dikkat çekerek tatbikatı 'endişe verici' olarak tanımlamıştı.
 
RUSYA'NIN TATBİKATI 10 NİSAN'A DEK SÜRECEK
 
Rusya'nın Kırım'ın da içinde olduğu güney bölgelerinde önceki hafta başlayan 2000 kişilik hava savunma tatbikatının ise 10 Nisan'a kadar süreceği belirtiliyor.
 
Moskova ve NATO arasındaki ilişkiler, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ardından gergin bir döneme girdi. NATO, Rusya'yla olan askeri işbirliğini dondururken, ülkenin sınırları yakınlarındaki askeri varlığını da artırmıştı. Moskova birçok kez bunu endişe verici bulduğunu açıkladı.
karadeniz nato rusya tatbikat


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ