Sincan'daki çatışmalarda 16 kişi öldü

Çin'in batısındaki Sincan bölgesinde çıkan şiddet olaylarında 16 kişinin öldüğü bildirildi.

16 Aralık 2013 Pazartesi 08:33

Devlete ait bir bölgesel haber sitesinde yer alana habere göre, olay dün gece geç saatlerde Kaşgar yakınlarındaki bir köyde meydana geldi.


Sincan'dan dış dünyaya bilgi aktarılması çok sıkı denetim altında tutulduğundan bölgeden alınan haberleri doğrulamak çok güç.Zaman zaman çatışmalara sahne olan, Uygurların yaşadığı Sincan bölgesinde, hükümet şiddet olaylarından genel olarak aşırı güçleri sorumlu tutarken, muhalif Uygurlar etnik gerilimlerin ve Çin'in sıkı kontrolünün şiddete yol açtığını savunuyor.

Resmi Tianşan haber sitesinde, olaylar sırasında iki kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Geçen ay, devlete ait basın yayın organları, Kaşgar yakınlarındaki bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda 9 siville 2 polisin öldürüldüğünü bildirmişti.

Ekim sonlarında da başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bir otomobil kalabalığa dalmış ve yanmaya başlamış, olayda 5 kişi can vermişti. Çin yönetimi söz konusu olayı Sincanlı aşırı görüşlülerin düzenlediği bir terör eylemi olarak nitelemişti. Polis, saldırının düzenlendiği otomobilde ölen 3 kişinin, Sincanlı Uygurlar olduğunu bildirmişti.

sincan çin katliam


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ