İstanbul'a Yunan bayrağı çekeceklermiş!..

Atina’da 25 Mart Milli Bayram askeri geçit töreninde Sualtı Tahrip Birliği (OYK) komandoları hayallerini slogan olarak attı

27 Mart 2015 Cuma 12:26
Törende protokol çadırını selamladıktan sonra yürümeye devam eden OYK komandoları, “Hayalimiz İstanbul’a girmek. Bayrağı yükseltip milli marşı söylemek” sloganı attı. Töreni izleyen bazı Yunanlar da bu slogana alkışlarla karşılık verdi.
 
Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis, atılan sloganı kınadı. İktidardaki SYRIZA milletvekili Vasiliki Katrivanu da ‘bu sloganın demokrasiye karşı açık bir tahrik olduğunu’ vurgulayarak, “Endişe ediyorum. Bunu yapanların cezasız kalması anlaşılır gibi değil.
 
Ordunun faşist ve aşırı sağcı unsurlardan temizlenmesi gerek” dedi. SYRIZA Avrupa Parlamenteri Dimitris Papadimulis de “OYK’lerin askeri geçit törenindeki sloganları ülkenin dış politikasına aykırıdır.
 
Hükümet bu durumu frenlemeli” diye konuştu. Muhalefet partilerinden Pasok ise “OYK mevcut sınırlardan şüphe eden sloganlar attı. Panos Kammenos gibi sorumsuz bir savunma bakanı ile başka ne yapmaları beklenirdi” sözleriyle iktidara yüklendi.