Türkiye'nin ortak olduğu 'Avcı' uçağı ilk tatbikatına çıkıyor

Türkiye'nin de aralarında bulunuğu 9 ülkenin ortak olduğu proje kapsamında üretilen savaş uçağı F-35 Lightning'i büyük bir sınav bekliyor.

08 Haziran 2015 Pazartesi 09:29

Daha önceki testlerde sorun yaşayan F-35 savaş uçakları ABD'nin Nevada kentinde ilk kez kapsamlı bir tatbikatta görev yapacak. Amerikan savunma sanayi devi Lockheed Martin tarafından üretilen savaş uçakları F-35 Lightning, ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan Nellis Air Force üssünde "Yeşil Bayrak Batı" (Green Flag West) tatbikatı kapsamında ilk kez kapsamlı olarak test edilecek. Savaş uçakları F-35 Lightning'in liderlik rolünü üstleneceği tatbikat 12 Haziran'a kadar sürecek. ABD Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, 12 Haziran'a kadar sürecek tatbikatta F-35'lerin her gün boy göstereceğini duyurdu.

 

Türkiye dahil 9 ülkenin ortak olduğu "F-35" projesi kapsamında 2457 savaş uçağının üretilmesi hedefleniyor. Tanesi 160 milyon dolara mal olacak "F-35" projesinin toplam maliyeti ise 390 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Amerikan savunma sanayi devi Lockheed Martin tarafından 2065 yılına kadar üretilmesi planlanan F-35 savaş uçakları projesinin toplam maliyetinin 1.5 trilyon doları bulacağı ifade ediliyor.

Kurucu ortak kapsamında Türkiye'ye iki adet F-35 savaş uçağının 2017'de teslim edilmesi hedefleniyor.

 

Projede, 2002'de dahil olan Türkiye'nin de içinde olduğu toplam 9 ülkenin ortaklığı bulunuyor.F-35'lerin rutin kontrolü yapıldığı sırada bir uçağın motorunda problem tespit edilmesi üzerine ABD Savunma Bakanlığı tarafından bir süre uçuşları askıya alınmıştı.