H160 HELİKOPTERİ TEST UÇUŞLARINA BAŞLADI

Airbus Helicopters’ın yeni nesil helikopteri H160, Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen yer testlerinden kısa bir süre sonra ilk uçuşunu Marignane’de gerçekleştirdi.

19 Haziran 2015 Cuma 13:07
Uçak, uçuş test ekibinin uçağın genel davranışlarını tespit edebilmesi ve ölçümleri doğrulamasına imkan sağlayan zemin kontrolleri eşliğinde yaklaşık 40 dakika uçtu.
 
İniş sonrasında test pilotu Olivier Gensse, ilk uçuşun denge, titreşim ve ses düzeyleri açısından çok umut verici olduğunu belirtti.
 
İlk test uçuşları ile uçuş test seferleri başlamış oldu ve yeni uçuşlar ile uçuş zarfı (uçakların güvenli şekilde uçmaya devam etmesi için uçuş parametrelerinin hangi aralıkta olması gerektiğini belirten grafik) gitgide açılacak. Uçak, Çarşamba günü gerçekleştirilen ikinci uçuşunda 130knt hıza ulaştı. 
 
H160 Program Müdürü Bernard Fujarsky, “H160’ın bir başka dönüm noktasını tamamlamasından dolayı çok gururluyuz. Tüm ekibin program üzerinde gösterdiği özveri karşılığını aldı, hepimiz merakla beklenen bu helikopteri pazara sürmek için son geliştirme aşamasını dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bu son gelişme aşamasını tamamlamak ve H160’ın 2018 yılında hizmete girmesini sağlamak için Airbus Helicopters, üç özel prototip ve iki helikopter sıfır entegrasyon test aracına güveniyor. İlk prototip, bu yaz gerçekleşmesi planlanan ilk sıcak hava uçuş testleri de dahil olmak üzere test uçuşlarına devam edecek. İkinci prototip ise ilk kez 12 Haziran’da motor çalıştırdı.. 
 
Airbus Helicopters Hakkında
Airbus Helicopters, Airbus Group’un bir bölümüdür. Airbus Helicopters, hizmet,  koruma, hayat kurtarma ve son derece zorlu ortamlarda güvenli bir şekilde yolcu taşıma alanlarında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini müşterilerine sunar. Şirketin yılda 3 milyon saatten fazla uçan filosunda 152 ülkede 3.000'den fazla müşteri tarafından işletilen 12.000 adet helikopteri bulunmaktadır. Airbus Helicopters, dünya çapında 23.000'den fazla kişiye istihdam ve 2014 yılında 6,5 milyar Euro gelir sağlamıştır. Tam entegre olduğu Airbus Group’un yeni kimliğine paralel olarak Airbus Helicopters, ‘EC’ model ürün gamını ‘H’ olarak değiştirmiştir.
 
helikopter test airbus h160 uçuş paris


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ