Yerli otomobil teste başlıyor...

Yüzde 90'ı yerli üretim olacak olan araçların ilk test sürüşü ne zaman yapılacak?

28 Haziran 2015 Pazar 12:29
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 4 adet yerli aracın şu anda üretildiğini ve ağustos ayının sonunda bu araçların test sürüşlerine başlayacağını söyledi. 
 
Işık, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kocaeli Şubesinin iftar programındaki konuşmasında, Türkiye'nin ekonomide tekrar ivme yakalayarak büyüme hızını yükseltme mecburiyeti bulunduğunu vurguladı. 
 
GÜÇLÜ HÜKÜMETTEN YANAYIZ
 
Işık, "Bunun için de istikrar olmazsa olmaz. İstikrar için de uyumlu, güçlü ve istikrarlı bir hükümetin kurulması bizim için önemli. Hükümet kurma çalışmalarını büyük bir samimiyetle ve kararlılıkla devam ediyoruz" dedi.
 
Bölgenin içinden geçtiği durumun Türkiye'nin çok güçlü ve "proaktif" bir hükümete ihtiyacı olduğunu ortaya koyduğunu belirten Işık, "Böyle bir konjonktürde Türkiye'nin hükümetsiz kalması düşünülemez. Bu bilinçle çalışmalarımıza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 
 
YERLİ ARAÇLAR ÜRETİMDE
 
Işık, Türkiye'nin başlayan ve devam eden önemli projeleri bulunduğunu, bunların bir an önce hayata geçmesi için ellerinden gelen gayreti göstermek durumunda olduklarını kaydederek, hükümetin bir an önce kurulması temennisini dile getirdi.
 
Yerli otomobilde mayıs ayının sonunda çok önemli bir duyuru yaptıklarını ve şimdi yerli otomobilde bu çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Fikri Işık, "Hedefimiz bu yılın ağustos ayının sonuna kadar 4 adet prototip aracın testlerine başlamış olmak. İnşallah 4 tane araç şu anda üretiliyor ve ağustos ayının sonunda bu araçlar inşallah test sürüşlerine başlayacak. 2016 yılında da 30 ila 40 arasında aracı üretip her türlü arazi, iklim şartlarında bu araçların denemelerini yapmak ve 2020 yılından önce de bir Türk markasını hem Türkiye'nin hem dünyanın yollarına çıkarmak" dedi. Yerli otomobil projesini önemsediklerini ve Türkiye'nin de uzun yıllardır hayalini kurduğunu belirten Bakan Fikri Işık, "Yerli otomobilde başlangıç tarihi Abdülhamid dönemidir. Maalesef o dönemden bugüne kadar birçok sebepten hayata geçemeyen bir proje artık gerçek olacak. İnşallah bu defa başaracağız. 2020'den önce bir Türk markası yüzde 90'ın üzerinde yerli üretim oranıyla Türkiye'de üretilmiş olacak" diye konuştu.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ