IKBY, BAĞDAT'A EKONOMİK BAĞIMSIZLIK İLAN ETTİ

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) bölgedeki petrolün, başkent Bağdat’tan bağımsız satılmasına ilişkin karar verdi.

10 Temmuz 2015 Cuma 15:29
IŞİD, bölge siyasetinin dengelerini derinden sarsmaya devam ediyor. Son 10 yılda büyük siyasi kırılmalar yaşayan Irak, bu kez de bölünme tehlikesiyle karşı karşıya…
 
Kuzey Irak’tan uydu aracılığı ile yayın yapan Rudaw TV’nin haberine göre, Irak’ın özerk Bölgesel Kürt Hükümeti Sözcüsü Safin Dizayi, bu adımı ‘ciddi boyutlara ulaşan ekonomik krizin çözümü için’ attıklarını açıklarken şöyle dedi:
 
 
TÜRK HÜKÜMETİ GÜVENCE VERDİ
 
“Türkiye Hükümeti, petrol anlaşmasına bağlı kalacağına dair Kürdistan Bölgesi’ne güvence verdi. Türkiye Kürdistan Bölgesi’nin doğrudan petrol satışının önünde hiçbir engel çıkarmayacağını bildirdi.”
 
‘BAĞDAT SÖZÜNÜ TUTMAZSA, BAĞIMSIZ KARARLAR ALACAĞIZ’
 
Başbakan Neçirvan Barzani’nin, Erbil’de 13 Mayıs’ta, Irak Parlamentosu’nun Kürt üyeleriyle, Merkezi Irak Hükümeti’yle görülen sorunları değerlendirirken “Bağdat, anlaşma şartlarına uymazsa, anlaşmadan çekiliriz” dediği, merkezi Bağdat yönetiminin Erbil’e bütçe payını göndermemesi halinde Bağdat’tan bağımsız kararlar alacaklarını belirttiği hatırlatıldı.
 
Erbil ile Bağdat yönetimlerinin 2 Aralık 2014’te imzaladığı anlaşma, uyarınca Kuzey Irak’taki Kerkük petrolü dahil günlük 550 bin varil petrolü Irak üzerinden ihraç etmesini hükme bağlanmıştı. Anlaşmaya göre, bunun karşılığında merkezi Irak Hükümeti’nin de, Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi yüzde 17’lik bütçe payı ile memur maaşlarını göndermesi öngörülmüştü.
 
BAŞBAKAN BARZANİ: IŞİD’DEN KAÇAN MÜLTECİLER EKONOMİK ÇÖKÜŞÜ HAZIRLIYOR
 
Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat ile Kürt bölgesi arasındaki sorunlarının çok büyük olduğunu, IŞİD saldırılarından dolayı ‘Kürdistan’ olarak nitelendirdiği bölgeye 1 milyon 700 binden fazla mülteci sığındığını, bunun etkisiyle büyük bir ekonomik çöküş ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Başbakan Barzani, Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Şawes aracılığıyla yeni önerimizi Bağdat’a ilettiklerini ekledi.
 
‘IRAK’IN BÖLÜNMESİNDE İLK ADIM’
 
Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Arez Abdullah ise yaptığı açıklamada, 1 Temmuz itibariyle alınan kararı ‘Irak’ın bölünmesinde ilk adım’ olarak değerlendirdi.
 
 


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ