ABD'DEN İSRAİL VE BÖLGE ÜLKELERİNE YARDIM

ABD, İran konusunda rahatsız olan İsrail ve Bölge ülkelerine yardım yapmaya hazırlanıyor.

21 Temmuz 2015 Salı 12:05
Wall Street Journal Gazetesi’nde yer alan bir haberde, Washington yönetiminin, İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya karşı çıkan başta İsrail ve Arabistan olmak üzere bölgedeki diğer müttefiklerini yatıştırmak amacıyla bu ülkelere yaptığı silah sevkiyatını hızlandırmayı planladığı bildirildi. 
 
Gazete adını açıklamadığı üst düzey bir ABD’li diplomatı kaynak göstererek verdiği habere göre Washington İsrail’e yapılan 3 milyar dolarlık askeri yardımı artıracak, Basra Körfezi’ndeki Arap ülkelerine yaptığı silah sevkiyatını hızlandıracak ve bu ülkelerle entegreli olara bölgesel füze savunma sistemini kurma planlarına hız verecek. 
 
Gazete, Beyaz Saray’ın bu hamle ile hem İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırmasını, hem de Arabistan’ın rakip olarak gördüğü Tahran ile nükleer silah yarışına girmesini önlemeyi hedeflediğini yazdı. Haberde ayrıca ABD Başkanı Obama’nın, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Körfez ülkeleri için entegre bir füze savunma sistemi oluşturmayı ve söz konusu ülkelere yapılan silah satışlarını artırmayı planladığı yönde bir açıklamada bulunduğu vurgusu yapıldı. Diğer taraftan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’in, İran’la varılan nükleer program anlaşması konusunda bölge müttefiklerinin endişelerini gidermek maksadıyla Suudi Arabistan, İsrail ve Ürdün’ü kapsayan bir bölge turuna çıktığı ifade edildi.


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ