İSRAİL VE YUNANİSTAN ASKERİ ANLAŞMA İMZALADI

Yunanistan ve İsrail'in, ortak askeri tatbikatlar ve işbirlikleri sırasında askeri personellerinin her iki ülkede kalmasını öngören anlaşma imzalandığı bildirildi.

21 Temmuz 2015 Salı 15:47

Konu ile ilgili olarak Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un İsrail ziyareti sırasında İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ile Tel Aviv’de yaptığı görüşme sonrasında imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, İki bakan tarafından askeri tatbikatlar ve işbirlikleri çerçevesinde personel aktarımı sırasında iki ülkede kalınmasıyla ilgili statüyü belirleyen anlaşma imzalandı ifadeleri kullanıldı. Savunma Bakanlığı açıklamasında ayrıca, Kammenos ve Yalon arasındaki görüşmede, deniz güvenliği ile ilgili konuların yanı sıra, Yunanistan, GKRY ve İsrail enerji kaynaklarının güvenliği ve savunma sanayisinde işbirliği ile ilgili meselelerin ele alındığı belirtildi.

Yunan medyasında konu ile ilgili olarak yer alan haberlerde; İsrail Savunma Bakanı’nın Yunanistan ve İsrail'in ortak askeri tatbikatlar yapmasında iki ülkenin ortak çıkarlarının bulunduğunu yönde beyanat verdiği belirtildi. Yalon, bu kapsamda iki ülkenin, İran'ın nükleer programıyla ilgili Tahran ile uluslararası toplum arasındaki anlaşmanın yansımalarını birlikte karşılamalarında da ortak çıkarları bulunduğunu kaydetti. Kammenos ise, Yunan halkının İsrail halkına çok yakın olduğunu belirterek, Yunanistan ile İsrail arasındaki ikili askeri ilişkilerin ortak tatbikatlarla daha da geliştirileceğini sözlerine ekledi.

israil yunanistan anlaşma askeri


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ