Balyoz şehitlerinin ismi Deniz Kupası’nda

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 44′üncüsü düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı, düzenlenen ödül töreni ile son buldu.

14 Ağustos 2015 Cuma 16:52

‘Ertuğrul’ ismi verilen Bodrum’daki Deniz Kuvvetleri Kupası yat yarışları sona erdi. Törene kupalara ismi verilen Balyoz şehitlerinin eşlerinin sevinci ve hüznü damgasını vurdu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 44′üncüsü düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı, düzenlenen ödül töreni ile son buldu. Ödül törenine, adlarına kupa verilen Balyoz Davası’nda tutuklanan, kaldırıldıkları hastanede vefat eden Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ile Kurmay Albay Murat Özenalp’ın eşlerinin sözleri ve gözyaşları damga vurdu.

1890 yılında iyi niyet elçisi olarak Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni’nin, geri dönüş yolunda Oshima Adası açıklarında fırtınaya yakalanarak batması sonucu sonucu yaşamını yitiren denizciler anısına ‘Ertuğrul’ adı verilen Bodrum’daki yat yarışları sona erdi.

 

İki etaptan oluşan yat yarışına 6′sı Deniz Harp Okulu’ndan olmak üzere 39 tekne katıldı. 7-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen yarışlarda 165 millik İstanbul- Bozcaada etabı, geçtiğimiz aylarda vefat eden ünlü Türk denizcisi ‘Sadun Boro etabı’, 240 millik Bozcaada- Bodrum arası ise ‘Denizbank etabı’ olarak belirlendi. Milta Bodrum Marina çekek alanında ilk üçe dereceye girenler ödüllerini alırken, Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu da konser verdi.

PAŞALAR DA ORADAYDI

Törene Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cihat Yaycı, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Serhat Belli, Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Cem Önenç, Milta Bodrum Marina Müdürü Ömer Karacalar, Emekli Tuğamiral Vehpi Alpman, 22′nci Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, 17.’nci Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu ile Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ve çok sayıda Deniz Harp Okulu (DHO) öğrencisi katıldı.

‘KOMUTANDAN ‘AHDE VEFA’ VURGUSU

Törende Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına organizasyona ev sahipliği yapan Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu duygusal bir konuşma yaptı.

Uşaklıoğlu  “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin güvenlik ve refahı denizlere sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tutkuyu iliklerine kadar içerisinde yaşayan deniz kuvvetlerimizde en önem verdiğimiz hususlardan biri de ahde vefadır. Bu nedenle bu yıl yarışın adı 125 yıl önce Ertuğrul fırkateyni ile icra edilen uzak doğu seyrinin dönüş yolunda şehit olan 540 denizcimizin anısına ‘Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı’ olarak belirlenmiştir. İlk etabı dünyayı dolaşan ilk Türk olarak anılan Sadun Boro adına yapılmıştır. Ayrıca bu yılki yarışlarda ilk kez iki özel kupa verilmesi kararlaştırılmış ve üstün cesaretleriyle onur mücadelesi verirken kaybettiğimiz iki değerli silah arkadaşımızın, her zaman bizlerle, denizin maviliklerinde var olduklarını göstermek adına, kupaların adı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ve Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp Kupası olarak belirtilmiştir.” dedi.

GÖZYAŞLARI ARASINDA ÖDÜL TÖRENİ

Balyoz Davası’nda tutukluyken rahatsızlanan ve kanser teşhisi konulması ile cezası ertelenerek tahliye edilen, ardından da beraat eden ancak  hayatını kaybeden Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ın eşi Sevgi Çakmak ile cezaevinde geçirdiği beyin kanaması sonucu ölen Kurmay Albay Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp de törene katıldı.

CESARET VE ONUR

Yarışta her iki etabı en iyi zamanla tamamlayan ‘CFM’ adlı tekneyle Rıdvan Övünç ve ekibi Tuğamiral Cem Aziz Çakmak Cesaret Kupası’nı kazandı. Fairplay olarak Kurmay Albay Murat Özenalp Onur Kupası ise ‘Ada Pupa Adrenalin’ adlı tekneyle Murat Gökçen ve ekibinin oldu. Yarışçılara ödülleri merhum Çakmak ve Özenalp’in eşleri tarafından verildi.

EŞLERE ANLAMLI PLAKET

Gözü yaşlı eşlere de günün anısına Koramiral Uşaklıoğlu tarafından, üzerinde merhum komutanların adlarının yazılı olduğu, fotoğrafları ile donanma gemisi resmi baskılı anı plaketi verildi. Sevgi Çakmak ve Sema Özenalp, davet edildikleri ve eşlerinin adını yaşattıkları için organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek birer konuşma yaptı. Sevgi Çakmak, “Cem’in sevdiklerinden ayrılışının 40′ıncı günü. O donanmada ‘kutup yıldızı’ diye anılıyordu. Ben onun eşi olmaktan hep onur duydum ve duyacağım. İnanıyorum ki Cem, bu gece benim yanımda ve bu şeref ödülünü onunla beraber verdim” dedi.

‘UNUTMAYIN LÜTFEN, UNUTTURMAYIN DA’

Sema Özenalp ise, yıllar önce silahlı kuvvetlere zarar vermek için sinsice, haince bir plan kurulduğunu hatırlatarak “Kahramanlarımızı içeri aldılar. Onlar içeride, biz aileleri ve siz yurtseverlerimiz dışarıda çok mücadele verdik. Bu mücadeleyi başardık. Birçok arkadaşımızı dışarıya çıkardık. Ama bazılarına gücümüz yetmedi. Zamanımız kalmadı. Onlar bu düşürüldükleri duruma katlanamadılar. Sağlıklarından oldular ve terk ettiler, kötülükleri bırakıp gittiler. Bize bıraktılar. Biz tabi ki mücadeleye devam edeceğiz. Onlar burada. Bizimle beraber. Bu ödül benim ve çocuklarımız için çok kıymetli. Bizi düşündüğünüz, unutmadığınız için herkese çok teşekkür ederim. Unutmayın lütfen, unutturmayın da. Biz unutmayacağız, unutturmayacağız.”  dedi.

Yaptıkları konuşmalarında uzun süre alkışlanan, konuşurken ve tören süresinde zaman zaman gözyaşlarını tutamayan Çakmak ve Özenalp’i, eşlerinin silah arkadaşları ve onların eşleri teselli etti.

KUPALAR SAHİPLERİNİ BULDU

Törende, Bozcaada- Bodrum etabında dereceye girenlerin ardından iki etap değerlendirilmesi sonucu dereceye girenlere kupaları verildi. Ece Vahapoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı törende organizasyona destek olanlara anı ödülü verildi. ‘Avara’ adlı tekneyle DHO bayan öğrencilerinin ‘Özgüven Ödülü’nü aldıkları törende iki etap değerlendirmesi sonucu kategorilerinde birinci olan ekipler şöyle sıralandı:

‘IRC 4 Murat Gökçen kaptanlığındaki Ada Pupa Adrenalin teknesi, IRC 3 Deniz Yılmaz kaptanlığındaki Güneş Sigorta Falcon Teknesi, IRC 2 Ahmet Eker kaptanlığındaki Eker Yayık Ayran Teknesi, IRC 1 Oğuz Ayan kaptanlığındaki Golden Toy Teknesi, IRC 0 Günkut Ayvazoğlu kaptanlığındaki Arcora teknesi ve IRC Maxi Bülent Atabey kaptanlığındaki Orient Express 6 teknesi.’

IŞİD balyoz şehit


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ