ST JOHN KOLEJİ'NİN ALTINDA MEZARLIK BULUNDU...

Üniversitenin altından bin 300 iskelet çıkartıldı

16 Eylül 2015 Çarşamba 18:30

Dünyaca ünlü üniversitelerden biri olan İngiltere'deki Cambridge üniversitesi tarihi bir buluşa imza attı.St John Koleji'nin altında bir orta çağ mezarlığı bulundu.

Kolejin amfilerinden birinde yapılan restorasyon çalışması sırasında bulunan mezarlıkta 13 ila 15'inci yüzyıldan kalma bin 300 iskelet bulundu.

Cambridge Arkeoloji Ünitesi'nden Craig Cessford konuyla ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "Mezarlığın bölgede olduğunu biliyorduk ancak tam yerinden habersizdik. Bu gerçekten müthiş bir buluş" dedi.

 

Cambridge St John Koleji’nin aynı isimdeki tarihi bir hastanenin yerine inşa edildiğini ve mezarlığın da bu hastaneye ait olduğunu belirten uzmanlar, iskeletleri inceleyerek İngiltere’deki Orta Çağ hayatı ile ilgili birçok önemli bilgi elde edeceklerine inandıklarını söyledi.

Cessford,iskeletlerin birçoğunun 25-45 yaş arası erkeklere ait olduğunu ancak hamile kadın iskeletlerine de rastladıklarını belirtti.

Arkeolog,iskeletlerin oldukça düzgün sıralarda yan yana gömülmüş olduğunu ve mezarlık doldukça yeni katmanlar oluşturulduğunu da keşfettiklerini söyledi.

 

orta çay mezarlığı kolej