EFSANE ASKERLER'DEN 'ATAK AKADEMİ'

'Balyoz' kumpasında yıllarca hapiste tutulan, Türkiye'nin yetiştirdiği iki çok değerli asker, SAT komandoları, Emekli Deniz Albay Ali Türkşen ve Emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş anlamlı bir işte birlikte YELKEN AÇTILAR...

28 Eylül 2015 Pazartesi 14:32
Ali Türkşen ve Levent Bektaş kimdir?
 
Ali Türkşen
1965 Mustafakemalpaşa-Bursa doğumlu olan Ali Türkşen, 1987 senesinde Deniz Harp Okulundan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar devam eden kariyerinin önemli bir bölümünde SAT Komandosu (Sualtı Taarruz) olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev aldı.
 
SAT Komando kariyeri kapsamında hem açık ve kapalı devre dalış cihazlarıyla hem de satıhtan ikmalli dalış sistemleriyle karışım gaz dalışında, ayrıca serbest paraşüt, atış, hayatı idame, arazide intikal gibi konularda uzmanlaşan Türkşen, takım ruhunun ne anlama geldiğini en iyi bilenlerle bir arada bulunma şansını yakaladı. Aikido’yu bir hayat felsefesi olarak seçen, 2. Dan siyah kuşak sahibi Türkşen, 2001 yılında çıktığı bu yolda kendisiyle ve evrensel enerjiyle uyum içinde yaşamaya özen gösteriyor.
 
Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerdeki karargahlarında da görev alabilmesi kurmay unvanıyla mümkün oldu. İstanbul Üniversitesinden yüksek lisans diploması da bulunan Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini de 2002 yılında tamamladı. 2011-2014 yılları arasında toplam 3,5 yıla yaklaşan ve kamuoyunda “Balyoz” olarak bilinen dava kapsamında zorunlu olarak ikamet ettiği Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinde, “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir” ve “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” isimli iki kitap yazdı.
 
2015 yılında emir almak ve emir vermekten sıkılarak, kader ve meslek arkadaşı emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’la birlikte “Levent Bektaş-Ali Türkşen Akademi”yi, resmi ve kısa adıyla “LB ATAK AKADEMİ”yi kurdu. Meslek yaşamında edindiği; zor şartlarla mücadele, hayatta kalma, takım ruhu, birlikte başarma, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerilerini isteyen herkesle paylaşacağı ATAK AKADEMİ ile hem öğretmeyi hem de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor.
 
Bu amaca yönelik olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için sabit salma yelkenli yat eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan ATAK AKADEMİ, Türkşen için önümüzdeki yıllarda çeşitli konularda hem öğreneceği hem gelişeceği yeni bir başlangıç oldu. Kısa bir süre sonra Türkşen’i takım arkadaşlarıyla okyanus geçerken ya da ulaşılmaz zirvelerde belki de balta girmemiş ormanlarda kendilerine yol açarken görürseniz hiç şaşırmayın…
 
Levent Bektaş
1967 yılında İzmir’de dünyaya gelen Levent Bektaş, 1985 senesinde Deniz Lisesinden, 1989 senesinde de Deniz Harp Okulundan Elektronik/Elektrik Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2007 yılına kadar devam eden kariyerinin neredeyse tamamında SAT Komandosu (Sualtı Taarruz) olarak görev yapan Bektaş, bu süreçte zor koşullar altında karar verebilme, süratli çözüm üretebilme, en zor koşullarda personeli motive edebilme, takım ruhunu oluşturma ve idame etme gibi konularda uzmanlaştı.
 
SAT Komando kariyeri kapsamında açık ve kapalı devre dalış cihazlarıyla dalış, serbest paraşüt, atış, hayatı idame, arazide intikal gibi konularda uzmanlaşan Bektaş, bu becerilerini uzun yıllar genç SAT Komandolarına eğitmenlik yaparak yeni nesillere aktardı.
 
Yurt dışı görevleri sırasında Azerbaycan ve Bosna’da da görev yapan Bektaş, Türk SAT Komandolarının muadili ABD SEAL Deniz Komandoları arasında da bulundu. ABD’deki SEAL eğitimleri sırasında atış ve kapalı mahal harekatı gibi konularda kazandığı uzmanlık becerileri Türkiye’de aldığı birçok görevde işine yaradı.
 
2007 yılında binbaşı rütbesiyle çok genç yaşta Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olmayı tercih eden Bektaş, emekli olur olmaz otomotiv sektöründe faaliyet göstermeye başlayarak, FLASH Nakil Vasıtaları Sanayi Ticaret Anonim Şirketinde, KIA, Scania, Krone, Meiller, Thermo King markaları kurucu ortak ve genel müdürlüğü görevinde bulundu. Kısa sürede kazandığı ticari başarının meyvelerini göremeden 2009 yılında kamuoyunda “Poyrazköy” olarak bilinen dava kapsamında tutuklandı ve ömrünün 5 yılını Silivri Ceza ve İnfaz Kurumunda hapiste geçirdi.
 
SAT Komandosu olmanın verdiği zorlukla mücadele azmi ve uzun yıllar profesyonel olarak oynadığı hentbol sporunun kazandırdığı güçle hapis sürecini sağlığından ödün vermeden atlatan Bektaş, kader ve mesai arkadaşı emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’in ısrarlarını kıramayarak 2015 yılı Eylül ayında “Levent Bektaş-Ali Türkşen Akademi”yi, resmi ve kısa adıyla “LB ATAK AKADEMİ”yi kurdu.
 
Bu amaca yönelik olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için sabit salma yelkenli yat eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan ATAK AKADEMİ, Bektaş için özgür günlerde doğayla iç içe olacağı ve mesleki tecrübelerini, başarma azmini, vazgeçmemeyi, zorluklarla mücadeleyi isteyen herkesle paylaşabileceği heyecanlı bir süreç olacak…


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ