Özel harekatçıların zorlu eğitimi...

İşte vataı için her şeyden vazgeçebilen gönüllü polis memurları...

03 Kasım 2015 Salı 10:21

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan polisler, vatanı için her şeyden vazgeçebilen gönüllü polis memurlarından oluşuyor.

Ailelerini geri planda tutarak "önce vatan" diyen özel harekat polisleri, tehlikeli görevlerde ön plana çıkıyor, doğu ve güneydoğudaki illerde teröristlere göz açtırmıyor.

Özel harekatçılar arasına katılmak isteyen polis memurlarından bazıları, eğitime giderken ailelerine dahi haber vermiyor. Türkiye'de zaman zaman açılan eğitimlerden biri de geçen hafta başladı. Öncelikle 500 polis eğitime alındı. Anadolu Ajansı ekibi de yeni eğitime başlayan özel harekat polislerinin bir gününü görüntüledi.

Güne tıraş olarak başlayan gönüllü kursiyerler, kahvaltı ve sabah sporunun ardından eğitime geçiyor.

İşlerinin ehli eğitmenler, kursiyerlere temel bilgilerin yanı sıra atış eğitimi de veriyor. Kursiyerler, fizik kondisyonları için de sürekli spor eğitimine tabii tutuluyor.

"Gece gündüz her şartta görev...."

Özel harekatta görevli Komiser Şener İzgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu birimdeki polislerin, gece gündüz her türlü şartta görev yapabildiğini söyledi. Her şeyin gönüllülük esasına dayalı olduğunu belirten İzgi, eğitilen memurların kursların ardından doğu ve güneydoğu illerinde görev aldıklarını dile getirdi.
 


"Özel harekat personelinin çok fazla beklentisi yoktur. Burada bizim aşıladığımız vatan sevgisi, bayrak sevgisi... Tek amaçları ezanların dinmemesi, bayrağın inmemesi, toprağımıza namahrem elinin değmemesidir. Özel harekat polisimiz vatan için canını seve seve feda eder. Birinci öncelik vatan ve millettir. Ailesini çok fazla ön planda tutmaz.

Farklı ülke polislerine de eğitim veriliyor

Kursiyerler akşam yemeğinin ardından gece eğitimleri yoksa istirahate çekiliyor. Geçen hafta eğitime başlayan kursiyerler, başarı gösterir ve eğitmenlerinin de görüşü olumlu olursa 3,5 ay sonra göreve başlayacak.

Eğitimlerini tamamlayabilen kursiyerler, terörle mücadele için Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gönderilecek. Özellikle terör örgütüne karşı verilen mücadeleyle ön plana çıkan özel harekat polisleri, uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, sivil havacılığa açık havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme gibi görevleri üstleniyor.

Özel harekat polisleri, görevleri yerine getirebilmek için modern silah, mühimmat ve araç gereçlerle donatılıyor. Türkiye'de gönüllü polislere sunulan özel harekat eğitimi, farklı ülkelerin polislerine de anlaşma karşılığında veriliyor.

özel eğitim komando asker polis MİT


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ