ENVER PAŞA'YA KİM SUİKAST YAPACAKTI?..

Özel hizmetli Salih Fadıl, Enver Paşa’ya yapılacak bir suikastı önlemişti.

08 Kasım 2015 Pazar 13:11

Enver Paşa'nın şahsi hizmetinde bulunan ve birçok tarihi vakaya bizzat şahit olan Salih Fadıl, küçük yaşlardan itibaren İskenderiye ile Akdeniz limanları arasında seyreden gemilerde çalışmış, Sudan asıllı sıradan bir kimseydi.I. Dünya Savaşı yıllarında Said Halim Paşa'nın konağında hizmetçi olarak işe başlaması belki de hayatının dönüm noktası olmuştu. Paşa'nın konağına bir akşam yemeği daveti için gelen Enver Paşa, Salih Fadıl'ın hizmetini çok beğenmiş, kendisini yanına almak için Said Halim Paşa'dan ricada bulunmuştu.

Said Halim Paşa'nın konağından Enver Paşa'nın şahsi hizmetine geçen Salih Fadıl, bir müddet askeri eğitim aldıktan sonra resmi kıyafetiyle Paşa'nın en yakınında çalışmaya başladı. Bu süre içerisinde Enver Paşa'nın karakter özelliklerine de iyice vakıf olan Salih Fadıl, üst rütbeli komutanlarla Paşa arasında bir köprü olmuştu adeta. Öyle ki Enver Paşa'ya verilecek tüm kötü haberler önce Salih Fadıl'a iletiliyor, ardından kendisi bu haberleri -onun ifadesiyle Allah'a sığınarak- Paşa'ya aktarıyordu. Salih Fadıl'ın Paşa'ya verdiği kötü haberlerden biri Hasankale ile Trabzon'un Ruslar tarafından işgal edildiği idi. Binbir zorlukla durumu Paşa'ya bildirip odasına dönen Salih Fadıl, gecenin bir yarısı Paşa'nın silahını kuşanmış bir şekilde "Haydi kalk silahını al Kafkasya'ya gidiyoruz." deyişini hiç unutamıyor...

DOĞRULUĞU HAYRAN BIRAKTI

Balkanlardan Kafkasya'ya kadar Enver Paşa'nın tüm yolculuklarında kendisine refakat eden Salih Fadıl, Lübnan'da oldukları bir sırada ilginç bir hadiseyle karşı karşıya kalır. Odasında Paşa'nın yapacağı yeni yolculuk için bavullarını hazırlarken yanına gelen yüzleri maskeli üç kişi, Enver Paşa'nın Cemal Paşa gibi zalim biri olduğunu, memlekette hürriyeti müdafaa edenleri tek tek idam ettirdiğini, bu yüzden de Paşa'yı öldürmek istediklerini söyler. Bununla da kalmayan maskeli esrarengiz kişiler bir kese altınla birlikte içi zehir dolu bir şişe vererek Salih'ten Paşa'yı zehirlemesini de ister. Lakin Salih Fadıl yaşanan bu hadiseyi hemen Enver Paşa'ya anlatır, bir kese altını ve zehri de hemen teslim eder. Enver Paşa gösterdiği sadakati için Salih'e altınları vermek istemişse de o bunu kabul etmez. Doğruluğuna bir kez daha hayran kalan Paşa, şahsi hizmetlerini gören Salih Fadıl'ı bir nişanla ödüllendirir.

ALMAN İMPARATORU'NDAN MADALYA ALDI

Enver Paşa Salih Fadıl'ı o kadar seviyordu ki Romanya'da bir askeri geçit sırasında Alman İmparatoru Wilhelm'e onun meziyetlerini anlatmış, imparator da kendisine daha evvel aldığı nişanın yanına bir de Alman madalyası takmıştı. Üç sene boyunca Enver Paşa'nın yanından hiç ayrılmayan Salih Fadıl, Paşa'nın vefatı ile birlikte Berlin'e gitti ve burada bir tatlıcı dükkânı açtı. Ardından kısa bir süre Frankfurt'ta oyunculuk yaptıktan sonra Milano'ya geçen Salih Fadıl, burada büyük otellerin birinde çalıştı. 1927 yılında da memleketine İskenderiye'ye döndü ve burada Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Enver Paşa balkanlar cemal paşa