62 YIL SONRA BULUNDU...

Fransız fotoğrafçı dünyanın en gaddar savaş suçlularından Adolf Hitler'in son sığınağını fotoğrafladı.

08 Aralık 2015 Salı 17:56

Ormanın içinde saklı Hitler'e ait bu sığınak 62 yıl sonra bulundu. Dönemin savaş koşullarına göre inşa edilen bu sığınakta Hitler, burada İngiltere'ye saldırı planlarını düzenlemiş.

 

Sığınak ormanda ağaçlar ve yabani otlardan görünmüyor.

 

Tünel 9 kilometre uzunluğunda, 30 metre derinlikte. Yani günümüz teknolojisiyle neredeyse 2 yılda bitirilen metro durakları arasından daha uzun mesafede. Paslanmış kapılar, aşınmış koridorlara ve karanlık odalara açılıyor.

 

Dönemin şartlarına göre yapılan yer altı sığınağındaki borular paslanmış.30 metre aşağıda ışıksız küçük bir kasaba inşa edilmiş. Parisli fotoğrafçı bu keşfi yapmak için Fransa'nın yıllık av sezonuna girmesini bekledi.

 

Ormanın konumu, ormanda eğitim gören düzenli birlik nedeniyle gizli tutuluyor. İkinci Dünya Savaşı ve o döneme ait özel ilgi duyan Askat, sonunda bu özel alanın konumuna ulaştı ve fotoğraf çekebilmek için Fransa'nın yıllık avlanma sezonunda özel izin aldı. İnce ve uzun koridorda ise yer kaplamalarının olmadığı ve duvarların aşındığı fotoğraflanmış.

 

Fotoğraftaki sığınaklar Hitler'in son komuta merkezi olarak tarihe geçti. Sığınağın duvarında Hitler'den sonra Fransızlar "Terrain Militaire Defense D'entrer" yazmışlar. Yani "Askeri Savunma Alanına Giriş"Hitler'in son kullandığı sığınağa giriş büyük ölçüde yaprak ve yosunlarla kaplanmış.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ