ŞEHİTLER İÇİN İSTİKLAL MARŞI’NI OKUDULAR

Sivas Polis Meslek Yüksekokulu ve eğitim Merkezi’ndeki 6 aylık eğitim çalışmalarını tamamlayan 389 Afgan kadın polis, düzenlenen törenle komiser yardımcısı olarak mezun oldu.

16 Aralık 2015 Çarşamba 14:12

2011 yılında açılan ve Türkiye-Afganistanarasında yapılan anlaşma doğrultusunda Afgan polis adaylarına eğitim veren Sivas Polis Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Merkezi’nde 3’üncü dönem Afgan kadın polis adaylarının mezuniyet heyecanı yaşandı.

Bugüne kadar 2 bin 653 polisin mezun olduğu okulda 28 Mayıs’ta eğitimlerine başlayan 389 Afgan polis adayı için mezuniyet töreni düzenlendi. Polis okulunda gerçekleştirilen törene Sivas Valisi Alim Barut, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yawar, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, İl Jandarma Komutanı Bektaş Aslan, yurt dışından misafirler katıldı. Saygı duruşu ve her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende katılımcılara polis adaylarının eğitimlerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi izletildi. Daha sonra dönem birincisi Mena Rhany yaş kütüğüne plaket çaktı.


Törende konuşan Sivas Valisi Alim Barut, ”Bugün altı aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayan Afgan polis teşkilatına katılacak olan 389 hanım polisimizin mezuniyetinde beraber olmak ve onlarla aynı duyguları ve heyecanı paylaşmak bizim için sevindirici bir durumdur. Afganistan’dan ilimize eğitim için gelen hanım polis adaylarımız hükümetimizin, bakanlığımızın, Sivas halkının ve onun üzerinde Türk milletine emanetidirler. Onlar geldikleri günden bugün mezun olup gidecekleri güne kadar bizim çok değerli misafirimizdir” dedi.
Sivas Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Fehmi Bozdağ ise, ”Türkiye’nin öncülüğünde 2011 yılında başlatılan ayrıca NATOAmerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın finansman ve eğitici desteğinde bulunduğu proje kapsamında Afganistan polis teşkilatının ihtiyaç duyduğu nitelikle polis adayları yetiştirilmektedir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Afgan polis adayları yemin etti. Daha sonra Vali Alim Barut dönem birincisi Mena Rhany’e diplomasını verdi. Diğer il protokolü üyeleri de dereceye giren polis adaylarına diplomalarını takdim etti.


ŞEHİTLER İÇİN İSTİKLAL MARŞI’NI OKUDULAR
Törende 6 aylık eğitimlerinde İstiklal Marşı’nın ezberleyen Afgan kadın polis adaylarının İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını şehitler için okuması katılımcılardan büyük alkış aldı. Afgan kadın polis adaylarının kep fırlatmasıyla tören sona ererken, tören sonrası polis adayları birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ