ABD, PYD'YE ANTİ-TANK SİLAHI VERDİ Mİ?..

Suriye'nin kuzeyinde Şeddadi'de çekildiği belirtilen bir fotoğraf "ABD, PYD'ye antitank silahı verdi?"

26 Şubat 2016 Cuma 10:14

ABD, terör örgütü PYD'ye bu kez de gelişmiş tanksavarlar mı verdi?


Suriye'nin kuzeyinde Şeddadi'de çekildiği öne sürülen bir fotoğraf dikkat çekti. PYD liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD'e yaptığı saldırı esnasında çekildiği öne sürülen fotoğrafta "Javelin" yani "cirit" adı verilen gelişmiş tanksavar var. Tansavarların başında da PYD'liler duruyor.

 

Üstelik bölgede çekildiği öne sürülen bir diğer video da bu silahın sahada kullanıldığı yönündeki kanıyı kuvvetlendiriyor. İntihar saldırısı yapmaya hazırlanan IŞİD'e ait bir bombalı araç bir füze tarafından vuruluyor. Ancak bu füzeyi diğerlerinden ayıran, yere paralel gitmek yerine yüksek irtifadan aşağıya doğru inerek hedefi vurması. Yani Javelin'in özelliklerine uyması.
 

Javelin, ABD'nin en gelişmiş portatif tanksavar silahı. 2,5 kilometreye kadar etkili atış yapabiliyor. Sihahın en önemli özelliği hedefe kızılötesi ışın kullanarak kilitlenmesi ve onu yüksek irtifadan vurması.

 

ABD yönetiminden bu iddiaya yalanlama geldi. Washington Post'a konuşan Dışişleri Sözcüsü John Kirby, görüntünün doğruluğunu teyit edemediğini, PYD'ye silah sağlamama konusundaki politikalarının değişmediğini söyledi.

 

Ancak Amerika bir süredir PYD'ye doğrudan silah vermek yerine örgütün komuta ettiği Suriye Demokratik Güçlerine silah gönderiyor. EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ