Almanya'nın kurduğu ordunun hedefi Türkiye

Alman Silahlı Kuvvetleri (Deutsche Bundeswehr) IŞİD'e karşı savaşmak üzere Heide yakınlarındaki askeri bölgede Kuzey Irak'taki Kürt peşmergelerine askeri eğitim verdi.

04 Mart 2016 Cuma 11:22

Almanya Barzani'ye ordu kuruyor...

 

Alman Silahlı Kuvvetleri (Deutsche Bundeswehr) IŞİD'e karşı savaşmak üzere Heide yakınlarındaki askeri bölgede Kuzey Irak'taki Kürt peşmergelerine askeri eğitim verdi.

2014 yılından itibaren Kürt peşmergelere askeri lojistik eğitim veren Alman Silahlı Kuvvetleri bu kez 28 Kürt peşmergelerine iki haftalık eğitim programı kapsamında 'radar ve benzeri teknik sistemin olmadığı anlarda karşı taraftan nasıl bilgi alınılır? bu şekildeki olumsuz durumlarda nasıl askeri savunma yapılır? askeri operasyonlar sırasında kamuflaj yöntemleri, görünmeden çok şey görebilme metotları' yer alıyor.

Heide yakınlarındaki ormanlık alanda gizlenme yöntemleri de alan Kürt peşmergeler ülkelerine döndüklerinde öğrendikleri metotları diğer peşmergelere anlatacak. Peşmergelerin 6 Mart'ta Kerkük'e tekrar geri dönecekleri bildirildi.

Öte yandan Alman Silahlı Kuvvetlerinin Kürt pesmergelere yönelik askeri eğitim programı kapsamında önümüzdeki süreçte yemek kursu eğitimi vermeyi de planladığı öğrenildi.

Bilindiği gibi Almanya Peşmerge güçlerine 2015 yılında;

– 200 anti-tank Milan roket mermisi

– 900 anti-tank roketi “Panzerfaust 3“ mermisi

– 5 bin DM12A1 mermisi

– 5 bin el bombası

– 1 milyon Leuchtspur ye G3 mermisi göndermişti.

Son olarak da 180 ton silah ve askeri mühimmat dolu uçak Mayıs ayında havalanmıştı.

SİLAHLAR KARABORSAYA DÜŞMÜŞTÜ

Hatırlanacağı üzere Almanya'nın önde gelen yayın kuruluşları WDR ve NDR daha önce IŞİD'le savaşması için Peşmerge'ye gönderilen silahların Erbil ve Süleymaniye'deki pazarlarda satıldığını ve bu silahların kimlerin eline geçtiğinin bilinmediğini yazmıştı.

İddialara göre Almanya’nın IŞİD’e karşı kullanması için Peşmerge'ye gönderilen Alman silahlarının Erbil ve Süleymaniye’de silah pazarlarında satılmıştı.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ