Dünyanın en pahalı savaş gemisi

Dünyanın en pahalı savaş gemisi Temmuz'da denize indirilecek. ABD'nin yaklaşık 13 milyar dolara mal olan yeni uçak gemisi USS Gerald Ford, Eylül'de ise donanmaya katılacak.

16 Nisan 2016 Cumartesi 14:00

ABD'nin halihazırda bir uçak gemisinin inşası sürüyor, bir diğer uçak gemisinin inşasına ise 2018'de başlanacak.

 

Önümüzdeki 5 yıl içinde 38 yeni savaş gemisi inşa edecek ABD Deniz Kuvvetleri, bunun için 81 milyar dolarlık bütçe talep etti. Bu miktar Türkiye'nin 2015 yılı bütçesinin yaklaşık yarısına denk geliyor.

 

ABD’nin 12.9 milyar dolara mal olan yeni uçak gemisi USS Gerald Ford, Eylül ayında donanmaya katılıyor. Uçak gemisi dünyada bu güne kadar üretilmiş en pahalı savaş gemisi olma özelliği taşıyor.

ABD Donanması’nın Satın Almadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sean J. Stackley’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 2009’da inşasına başlanılan uçak gemisinin Mart ayı itibariyle yüzde 97’si tamamlandı.

100 bin ton ağırlığında ve yaklaşık 350 metre uzunluğunda dev geminin Temmuz ayında ilk kez denize indirilerek deneneceği ve Eylül ayında da donanmaya katılacağı belirtildi

Uçak gemisine 2006’da ölen ABD’nin 38. Başkanı Gerald Ford’un adı verildi. Ford’un, ABD’nin 2. Dünya Savaşı’ndaki Pearl Harbor hezimetinden sonra donanmaya katılarak, 9 yıldızlı Asya Pasifik Görev Madalyası’na layık görüldüğü biliniyor.


ABD’nin inşasına devam ettiği uçak gemisi USS John Kennedy’nin ise, Mart ayı itibariyle yüzde 18’inin tamamlandığı ve 2020’de donanmaya katılmasının planlandığı ifade edildi.

Donanmanın üretim programında bulunan bir diğer uçak gemisi USS Entreprise’in ise 2018 yılında inşaasına başlanacağı belirtildi.

Donanmanın gelecek 5 yıl içindeki üretim programını açıklayan Stackley, Senato’dan toplamda 38 yeni savaş gemisinin inşaası için 81 milyar dolarlık rekor bütçe talep etti. Bu miktar Türkiye'nin 2015 bütçesinin yaklaşık yarısına denk geliyor.

8
8

2021'de 308 gemi hedefi

Stackley üretim programının amacının, 2021 yılına kadar donanma envanterindeki gemi sayısını 308’e çıkartmak olduğunu açıkladı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ