İP TEK BAŞINA DELİL DEĞİLDİR...

Türkiye'nin tanınmış bilişim uzmanlarından Adem Taşkaya internet kullanıcılarına yeni uyarılarda bulundu..

02 Ekim 2016 Pazar 21:52

Suç unsuru taşıyan bir Cep telefonu uygulamasının (application) ortak kullanımda olan bir WİFİ ağında kullanılması İP adresi sebebiyle Abonenin ilk muhatap olduğunu gösterdiğini belirten Türkiye'nin tanınmış bilişim uzmanlarından Adem Taşkaya internet kullanıcılarına çok önemli bilgiler verdi.

Tespit edilen İP numarasını kullanan diğer kişilerin ortak kullanımında olması şüpheli ya da şüphelilerin ortaya çıkmasını zorlaştırdığını hatırlatan Taşkaya şu bilgleri verdi:

 

Ortak kullanım alanı olan otel, internet kafe, kütüphane gibi yerlerde de en çok rastlanan sıkıntı ortak kullanımdan doğan sorun nedeniyle suçluya ulaşamama durumudur. Yine örneklendirecek olursak; evinize gelen bir misafir WİFİ ağınızı kullandığında ve bu kullanım nedeniyle İnternet ortamında bir suç işlediğinde muhatap kim olacaktır!

Bu durumda Teknik delillerin incelenmesi zorunluluğu vardır. Unutmamak gerekir ki şüpheden arındırılmamış deliller hüküm kurulmasında kullanılamazlar. İP sahibi davalının öncelikli olmak kaydıyla CMK’nın 134. Maddesi gereğince kişi ya da kişilerin adres ve konutlarında Bilgisayar, Tablet, Akıllı telefon gibi elektronik cihazların tespit edilip adli veri incelenmesi ile suçlulara ulaşılması gerekmektedir.

 

 

İP DELİL BAŞLANGICI NİTELİĞİNDEDİR,TEKNİK VERİLERLE UYUŞMASI GEREKMEKTEDİR...

 

BTK (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) Tüm trafik verilerinin kayıt altına alınmasında yetkilidir.Bilişim suçlarında delil tespit etmek ve suçluya ulaşmak açısından trafik verilerinin tutulması zorunluluğu vardır.

 

Zira usulüne uygun tutulmuş ve manipüle edilebilme riskine karşı korunmuş bulunan trafik verilerinin, faili,suç zamanını ve yerini tespit etmek açısından büyük faydaları vardır.İnterneti kullanarak suç işleyen kişi ya da kişilerin kimliğine ve sayısal ortamdaki verilere ve dolaysıyla delillere ulaşmayı mümkün kılıcı tedbirlerin alınması sırasında uygulanılacak prosedürler arasında;
-İP TESPİTİ
-ELEKTRONİK CİHAZLARIN ADLİ İÇERİK İNCELEMESİ
-MAC ADRESİ TESPİTİ işlemleri yapılmalıdır.

Teknik veri incelemesi yapılırken unutulmamalıdır ki; İnternet servis sağlayıcıları abonelerin internet bağlantısı gerçekleştirdiği andan itibaren İP numaraları ve MAC ID (Media Access Control-Ortam Erişim Yönetimi) numaraları gibi bazı bilgileri tutmakta ve belirli bir süre kaydetmektedirler.

 

Bu bilgi ve veriler Bilişim Suçları’nın aydınlatılmasında hayati önem taşımaktadır.5651 S. Kanun’un 6(1) b) maddesiyle erişim sağlayıcılara sağladığı hizmetlere ilişkin yönetmelikte belirtilen trafik bilgilerini 6 aydan az ve 2 yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla yükümlüdür.

 

Bir kablosuz internet ağını çokça kişinin kullanması kimin hangi vakitte ve saatte bilişim sistemini kullandığı ve sistemde neler yaptığı ile ilgili İP Tespitinden sadece salt bir kimlik ortaya çıkaracaktır. Bu suçlunun ortaya çıkmasında fayda sağlamayacaktır. Tüm şüphelilerin Bilgisayar ve Cep telefonu veri kütükleri incelendiğinde silinmiş olsa dahi tüm uygulamalar (application), silinen mesajlar vb. tüm içerikler geri alınabilecek ve suçlu ya da suçlular ortaya çıkarılarak adalet tecelli edecektir.

 


Adem TASKAYA-General Manager  

AST BİLİSİM GÜVENLİK ve PRODÜKSİYON TEK. LTD.STI.

Barbaros Mah.Mor Sümbül Sok. No:1 Kat:2 Daire: I-26/27 Ataşehir/İST

Tel: +90 216 594 6345  

Gsm:+90 5422302556

www.astkriminal.comGÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ