LAHİTLER KORKUNÇ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI...

Çanakkale’nin Biga ilçesindeki tarladan geçen su hattında bulunan lahitler, korkunç gerçeği ortaya çıkardı.

06 Ekim 2016 Perşembe 10:51

Bekirli ve Kemer köyleri sınırlarında, antik kentin yayıldığı alanda kurulduğu öne sürülen termik santral için verilen ÇED iznine karşı çıkan Prof. Dr. Cevat Başaran başkanlığındaki Parion Kazı Ekibi, santralın kurulması durumunda antik kent ve çevresinin bundan zarar göreceğini belirterek ÇED izninin iptalini istedi.

 

Ancak Aralık 2007’de ilgili bakanlıklara gönderilen iptal talebinin ardından kısa bir süre sonra 2008 yılında İÇDAŞ şirketi ile Parion Kazı Evi arasında yapılan sponsorluk protokolü ile termik santral şirketi kazıların ana sponsoru oldu. Köylüler, termik santral çalışmaları sırasında ortaya çıkan çok sayıda tarihi eserin denize atıldığını öne sürüyor.


KAZI EKİBİ ÖNCE TERMİK SANTRALIN ÇED İZNİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

 

 

2005 yılında kazı çalışmalarına başlanan Parion antik kentinin bitişiğinde termik santral inşa edilmesinin gündeme gelmesiyle, dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’na birer resmi yazı gönderen Parion Kazıları Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, 10 Aralık 2007 tarihli yazısında, alandaki 3 yıllık kazı çalışmaları sırasında önemli bulguların ortaya çıkarıldığını belirterek, termik santral için verilen ÇED izninin iptalini istedi.

 

‘BU DOĞANIN VE KÜLTÜRÜN YOK EDİLMESİNE GÖZ YUMMAKTIR’

 

İÇDAŞ firması tarafından kurulmak istenen termik santralın çevreye, tarım ve hayvancılığın yanı sıra kültürel değerlere de zarar vereceğini savunan Başaran, “Bugün Kemer’de Parion adlı bir antik kent doğuyor. Beyaz mermerleri, cadde, sokak, villa ve tiyatrosuyla bir kent canlandırılmaya çalışılıyor. Kurulacak tesisler kültür ve turizm değerlerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu açıdan çevre sağlığını da olumsuz etkileyecek bu tesislerin kurulmasına izin vermek, bölgenin doğal ve kültürel özellikleriyle korunması gerekli değerlerimizin yok edilmesine göz yumma anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

ÇED


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ