ASKERİ LİSELERİN AÇILMASI İÇİN NÖBET BAŞLADI

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri okulların açılması için nöbete başlayan yurttaşlar, yapılan yanlıştan geri dönülmesi gerektiğini ifade ederek PKK'ya karşı mücadele eden ordunun okulları derhal açılsın çağrısında bulundu

14 Kasım 2016 Pazartesi 07:12

Emekli komutanlar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve yurttaşlar Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan askeri liselerin yeniden açılması için nöbete başladı. Vatanseverler askeri liseler açılıncaya kadar nöbetlerini sürdüreceklerini ilan etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK ile birlikte askeri liselerin kapatılmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından vatanseverler harekete geçti. Beşiktaş'taki Demokrasi Anıtı önünde toplanan yurttaşlar askeri liselerin açılması için nöbete başladı. Nöbete, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Liseliler Birliği'nin yanı sıra Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hıdır Hokka, İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, emekli komutanlar Tuğgeneral Süha Tanyeri, Deniz Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım, Deniz Kurmay Albay Bora Serdar, 1 Mayıs Marşı'nın bestecisi Sarper Özhan ve gazeteci Meriç Velidedeoğlu da destek verdi. Eylemde sık sık, “Askeri okullar açılsın”, “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” sloganları atıldı.

'KURŞUN YAĞMURU ALTINDA AMELİYAT...'

Terör örgütlerine karşı mücadele eden asker, polis ve korucular için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunduğu eylemde ilk olarak Prof. Dr. Celal Şengör konuştu. Askerliğin bir meslek değil ruh olduğunu vurgulayan Şengör, “Ordumuz, aklın emrinde olacaktır. O akıl vatanı ve milleti müdafaayı gerektirir. Dolayısıyla biz çocuklarımıza küçük yaşta bunu öğretmek istiyoruz. Bunun için askeri liselerimiz, harp okullarımız, askeri meslek yüksek okullarımız, GATA önemlidir. Siz bir hekimi yetiştirirsiniz, ama kurşun yağmuru altında ameliyat yapmayı zor öğretirsiniz. Askeri okullar şarttır” dedi.

İstanbul Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun olduğunu söyleyen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri de şunları belirtti: “Her zaman Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun olmanın gururunu yaşadım. Şimdi birileri tarafından yetiştirilip, büyütülen, birileri tarafından da devletin çeşitli kademelerine yerleştirilen kişiler, 15 Temmuz'da TSK'nın içinden de çıkarak, darbe girişiminde bulundular. Bu darbe girişiminde bulunanlar kesinlikle Kuleli'nin veya askeri okulların ruhunu almış kişiler değildir. Bunlar oraya bizzat bu şekilde yerleştirilen kişilerdir. Umuyorum ki bu yanlışlıktan bir gün dönülecek ve askeri okullar açılacaktır.”

'FATURA TSK'YA KESİLEMEZ'

Türkiye'nin 2. Kurtuluş Savaşı verdiğini söyleyen Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, “Bu savaşı TSK önderliğinde milletimiz veriyor. Askeri liselerin kapatılması ordumuza zarar verir. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz; Ordumuza zarar veren bu kararı derhal geri çekin” diye konuştu. Askeri liselerin TSK'nın temel direği olduğunu belirten TGB İstanbul İl Başkanı Okan Özsoy, “Bugün ordumuz Fırat Kalkanı ve doğu illerimizde ABD 'kara gücüm' dediği PKK'ya karşı mücadele etmektedir. 15 Temmuz'un faturası TSK'ya kesilemez. O Türk Ordusu Ergenekon ve Balyoz'dan çıkan ordudur” dedi.

Emekli Tümamiral İlker Güven ise askeri liselerin kapatılmasının emir komuta zincirini bozacağını belirterek, “TSK'yı çökertecek bu karardan vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu. Konuşmasında darbe girişiminden sonra avukatların, savcıların da görevlerinden alındığını kimisinin de yurtdışına kaçtığını vurgulayan emekli Albay Tahsin Ataizi, “O zaman hukuk fakültelerini de kapatalım. Neden sadece TSK hedef alınıyor?” dedi.

Konuşmaların ardından Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hıdır Hokka askeri liseler açılıncaya kadar nöbetin her hafta cumartesi devam edeceğini duyurdu.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ