Teröristlerin korkulu rüyası olacak

ATAK, uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS ve lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi L-UMTAS ile donatılacak.

24 Kasım 2016 Perşembe 08:40

Türkiye'nin milli helikopteri yerli silahlarla donatılıyor. Taarruz ve taktik keşif görevleri için milli imkanlarla üretilen ATAK helikopterine, milli tanksavar füze sistemi UMTAS entegre ediliyor. Bununla ilgili test atışları başladı. Yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil hedef tespit sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gücüne güç katan milli taarruz helikopteri ATAK, uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS ve lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi L-UMTAS ile donatılacak.

 

İLK BAKAN AÇIKLAMIŞTI

 

TSK envanterine 10 Haziran 2014'te giren milli taarruz helikopteri ATAK, UMTAS sayesinde lazer sistemiyle koordinatlanan kilometrelerce uzaklıktaki hedefi yok edebilme yeteneğine sahip olacak. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ATAK helikopterinde yerli tanksavar silahı UMTAS'ın da kullanılmaya başlayacağını açıklamıştı.

 

Program başlatıldı

 

Bakan Işık, Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi'yle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurtiçinde özgün tasarım modeliyle karşılanması hedeflendiğini kaydetmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ilgili diğer makamların ihtiyacı için Özgün Helikopter Programı'nın başlatıldığını, çalışmaların devam ettiğini aktaran Işık, insansız hava araçlarının sayı, boyut ve misyon açısından geliştirilmesine yönelik çalışmaların da sürdüğüne dikkat çekmişti.

 

Helikopter sayısı 35'e çıkarılacak

 

Tamamen yerli elektronik ve silah sistemleriyle donatılan ATAK helikopterlerinden TSK envanterinde şu anda 16 adet bulunuyor. Halen üretim ve kabul faaliyetleri devam etmekte olan  helikopterlerle bu sayının artırılması planlanıyor. Gelecek yılın sonuna kadar TSK bünyesindeki ATAK helikopterleri sayısının 16'dan 35'e çıkarılması hedefleniyor. ATAK helikopterine dost ve müttefik ülkelerin yoğun bir ilgi gösterdiği, bununla ilgili görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

 

Teröristlerin kâbusu olacak

 

Son bir yıldır terörle mücadele operasyonlarının sürdürüldüğü bölgelerde aktif görev yapan ATAK, yeni sistemiyle terör örgütünün kâbusu haline gelecek. UMTAS ve lazer güdümlü UMTAS füzelerinin ATAK helikopterine entegrasyonuna ilişkin çalışmalar sürüyor. Entegrasyona yönelik atışlı testler devam ediyor.

ATAK TSK


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ