FETÖcü diye tutuklanan subaylar adaleti bekliyor.

Kars’ta darbeci generali ve emrindeki askerleri can siperane engelleyen ve ardından birliğe 15 gün komuta ettikten sonra tutuklanan Albay Sait Müjdat Yılmaz ve ailesi de adaletin bir an önce tecelli etmesini bekleyenler arasında

30 Kasım 2016 Çarşamba 21:01

Mehmetçik  TV’ye açıklama yapan Albay Sait Müjdat Yılmaz'ın yakınları, kendisinin hayatı boyunca Atatürkçü, ülkücü bir vatansever olduğunu, darbeye karışmadığı gibi darbeyi engelleyen subaylardan olduğunu belirterek adaletin bir an önce masumla suçluyu ayırt etmesini beklediklerini söylediler.

 

 

Peki, Albay Sait Müjdat Yılmaz  o gün neler yaşamıştı?

 

Müjdat Albay Sarıkamış 9. Komando Tugayı Komutan yardımcısıdır. FETÖ Casusluk Örgütünün 15 Temmuz’daki kanlı darbe giriminden aylar öncesinden emeklilik dilekçesini veriyor. Ne tesadüftür ki darbe gecesi yakın silah arkadaşlarıyla veda yemeği yiyor. 3 gün sonrasına da Ankara’ya ailesinin yanına dönmek için uçak bileti almıştır. Veda yemeğinden sonra, ailesi 2 yıldır görev yerinde olmadığı için kaldığı Sarıkamış orduevindeki odasına dönüyor. Pijamasını giydikten sonra açığı televizyonda darbe girişiminden haberdar oluyor.

 

O gece görevli olmadığı için zaten sivil kıyafetlidir.

 

Darbe girişimim başlayınca birlikte bulunan Tugay komutanı Tuğgeneral  Murat Yetkin subayları ile  acil bir toplantı yapmakta olduğunu haber alıyor.  Müjdat albay o toplantıda yoktur.

 

Tugay komutanı darbeye destek verdiğini açıklıyor. Bir Albay arkadaşı Müjdat albayı arıyor ve “ Burada işler karıştı sen de gel” diyor.  Bu arada Tugay komutanı toplantı üstüne toplantı yapıyor emirler yağdırıyor. Müjdat albay hiç girişimde yer almıyor. Zaten orduevindeki odasındadır.

 

Bir süre sonra onu da ısrarla çağırıyorlar ve birliğine gidiyor. Tugay komutanı kendisine “Yanımızda mısın diye” soruyor. Müjdat albay darbeye karşı olduğunu yanlarında olmayacağını söylüyor. Bunun üzerine Tugay komutanı kendisini görmek istemediğini belirtip orayı terk etmesini istiyor.

Giderken de diğer subaylar Tugayın önünde toplanıp “asker kışlaya…” diye slogan atan halkla konuşmasını istiyorlar. “ İnsanlarla konuş ikna et provokatif bir şey yapmasınlar” diyorlar.

Bu arada,  dışarı asker sevk edilmiştir ve silahlı halkla çatışma emri verilmiştir. Müjdat derhal o emri dinlemeyerek nizamiyeden dışarı çıkmış askeri içeri sokuyor. Halkla konuşuyor “ben de sizdenim, ben de darbeye karşıyım, elimden geleni yapıyorum, bu kalkışma başarılı olmayacak” diyor. Halkı yatıştırıyor onlarla birlikte vakit geçiriyor. O gece emir almış askerlerin halka herhangi bir zarar vermesini engelliyor. Galeyana gelmiş halkı da sakinleştirip evine gönderiyor.

 

Karsta ki bağlı olduğu 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay Müjdat albayı arıyor, komutanın darbe yanlısı olup olmadığını dahi bilmeden darbeye karşı olduğunu açıklıyor. Kolordu komutanı “Sana güveniyorum… Şu an dan sonra tugayın komutanlığına sen vekalet edeceksin “diyor. Şeref Öngay daha sonra Kara kuvvetleri komutanlığı kurmay başkanlığı görevine getirilmiştir.

 

Bu sırada Karsta ki darbeci komutanlar Sarıkamış’tan destek birlikler istiyorlar. Müjdat albay buna izin vermiyor, asker göndermiyor. Nizamiye'nin kapılarını da kapattırıyor.

 

Dışarıya gelen halkla konuşurken  karmaşa nedeniyle bir yarbay havaya ateş açıyor. Bu yarbay görüntülerde de vardır...

 

Zaten sonrasında görüntüler savcı tarafından incelendiğinde Müjdat albayın elinde silah olmadığını ve ateş açanların arasında bulunmadığını görmüştür.

 

Birliğe 15 gün vekaleten komuta ettikten sonra iki zabıta memuru  o gece ateş açanlardan birinin Müjdat Albay olabileceğini ifade ederler.

 

On kadar askerin “ Hayır, Müjdat albay darbeciler arasında yoktu..” şeklinde ifade vermesine rağmen iki zabıta memurunun  ifadesiyle gözaltına alınmıştır.

 

2 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanmıştır.

 

Bu iki zabıta memurunun beyanlarının doğru olmadığı, Müjdat albayın ateş açmadığı bir çok tanık beyanıyla kayda geçirildi. Hatta tutuklanan darbeci Tugay komutanı Murat yetkin ifadesinde Albay Müjdat Sait Yılmaz’ın bu olanlarla ilgisi olmadığına ve o geceki toplantılara katılmadığına ve darbeye karşı olduğuna dair tanıklık yapacağını söylüyor. Duruşmada bu generalin de dinlenmesi talep edildi, ancak dosya gizli olduğu gerekçesiyle dinlenip dinlenmediği bilinmiyor.

 

Müjdat albay ailesinden 2 yıldan fazla bir zamandan beri ayrıdır. Gelmişinde geçmişinde FETÖ Casusluk Örgütü ile ne kendisinin ne de ailesinin bir bağlantısı vardır. Psikolojik danışmanlık görevi yapan eşi de yıllardır herkese Örgüt lideri Fethullah Gülen’in nasıl bir ruh hastası olduğunu anlatıp, çocuklarını onun okullarına gönderenlere de karşı çıkmıştır. Oğlu, Türkiye'nin en saygın bir üniversiteinde Elektrik Elektronik Fakültesi’nin 2. sınıfında başarılı bir öğrencidir. Biricik kızı da tüm bu üzüntülerin arasında vatana millete hayırlı bir evlat olmak için üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır.

 

Mehmetcik Tv diyor ki: Muhakkak ki somut deliller ışığında FETÖcü olduğu ortaya çıkan her kim olursa olsun hak ettiği cezayı almalıdır. Ancak, geciken adalet adalet değildir. Cesur hakim ve savcılarımız at izinin it izine karıştığı bu süreçte bir an önce mağduriyetleri gidermek adına incelemelerini hızlandırmalı ve suçluyla suçsuzu ayırmalıdır…