Türkiye tek başına batağın ortasında kaldı

Suriye'de yaklaşık 6 yıldır devam eden dış destekli iç savaşta sona doğru geliniyor.

24 Aralık 2016 Cumartesi 10:44

 Suriye'de kriz önemli ölçüde sona erip taraflar istediğini alırken Türkiye tek başına batağın ortasında kaldı.

 

Halep'ten silahlı grupların ve ailelerinin tahliyesi ise tamamlandı. Halep'ten 15 Aralık'tan bu yana 45 bin civarında sivil ve muhalif tahliye edildi. Halep'ten çıkarılanlar Hatay sınırındaki İdlip'te kurulan çadır kentlere getiriliyor. Bu kişilerden yaralı olanlar ise Türkiye'ye getirilerek tedavi ediliyor.

 

Tam ateşkes Astana'da görüşülecek

Suriye'de ABD'ye karşı istediğini alan Rusya ise Kazakistan'ın başkenti Astana'da gelecek ay gerçekleşecek toplantıda Suriye'de kalıcı ateşkesin masaya yatırılacağını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, Türkiye ve İran'ın katılacağı toplantıda ateşkesin ele alınacağını söyledi.

Gatilov'a göre, taraflar ülkenin tamamında kalıcı ateşkes için neler yapılacağını masaya yatıracak. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi geçen hafta Rusya'nın başkenti Moskova'da buluşmuş ve bir mutabakata varmıştı. Zirveden sonra yayınlanan ortak deklarasyonda Suriye'de ateşkesin genişletilmesi ve rejimle muhalifler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlaması öne çıkmıştı.

 

ABD: Savaş devam edecek

 

Suriye'de terör örgütlerine verdiği desteğe rağmen ağır bir yenilgi alan ABD ise hala ortalığı bulandırma çabası içerisinde. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby silahlı grupları desteklemeye devam edeceklerinin mesajını verdi.

Kirby, "Halep'teki gelişmeler savaşın bittiği anlamına gelmez. Daha önce defalarca söyledik; muhalifler savaşmaya devam edecek, aşırıcı grupların Suriye'ye olan ilgisi devam edecek, mültecilerin sayısı artacak. Suriye'de herhangi bir diplomatik çözüme ulaşılmadı. Savaşın biteceğine dair herhangi bir işaret görmedik. Bu sadece ABD'nin görüşü değil, uluslararası toplum da Halep'te yaşanan gelişmelerin savaşı sona erdirecek bir adım olduğunu düşünmüyor" dedi.

 

El Bab şehitleri toprağa verildi

 

Suriye'de kriz önemli ölçüde sona erip taraflar istediğini alırken Türkiye tek başına batağın ortasında kaldı. Yaklaşık 4 ay önce başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı’nda kayıplarımız artıyor.

Önceki gün El Bab bölgesinde şehit olan 16 askerimiz memleketlerinde gözyaşı ve dualar eşliğinde toprağa verildi. 18'i ağır 33 yaralı askerimizin tedavileri ise çeşitli hastanelerde devam ediyor.

 

TSK'dan El Bab açıklaması

 

 

Bölgede operasyon devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yeni açıklamalarla bölgedeki durum hakkında bilgi veriyor. TSK'dan yapılan son açıklamada El Bab'daki IŞİD hedeflerine düzenlenen hava harekatında 22 teröristin öldürüldüğü duyuruldu. TSK'nın açıklaması şu şekilde: "Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş uçaklarıyla da El Bab'daki DEAŞ hedeflerine hava harekatı düzenlendi. Harekatta terör örgütüne ait 51 hedef ateş altına alındı, 22 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi. DEAŞ'ın barınma, silah mevzisi ve savunma amaçlı kullandığı 37 bina, 3 cephanelik ve bir lojistik merkezi imha edildi. Terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince harekâtın başından bu yana çoğu tuzaklanmış 2 bin 208 el yapımı patlayıcı ve 42 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirildi."

el bab türkiye yalnız kaldık


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ