YAHUDİLERİN İMDADINA TRUMP YETİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın devreye girmesiyle Mısır, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini kınayan karar tasarısını oya sunmaktan birden vazgeçti.

24 Aralık 2016 Cumartesi 11:35

Washington'ın tasarıya çekimser oy vermeyi değerlendirdiği söylenmişti. ABD'nin bu yönde oy kullanması, tasarının kabul edilmesinin yolunu açabilirdi.

 

Daha sonra İsrailli bir yetkili yaptığı açıklamada, Donald Trump'ın ekibiyle temasa geçtiklerini söyledi.

Mısır'ın tasarısı, İsrail'in yeni yerleşimler inşa etmesini durdurması gerektiğini ve inşaatların uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylüyordu.  ABD geleneksel olarak veto hakkının bulunduğu BM Güvenlik Konseyi'ndeki İsrail karşıtı kararları engelliyor.  

Ancak Obama yönetiminin, iktidardaki son ayında bu stratejiden vazgeçeceği ve tasarının onaylanmasına izin vereceği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu.  Trump yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail ve Filistinliler arasındaki barış taraflar arasında doğrudan görüşmelerle gelecek, BM'nin koşullar dayatmasıyla değil. Bu, İsrail’i müzakerelerde çok kötü bir konuma getiriyor ve tüm İsrailliler için çok haksız bir durum" demişti.  Oylamanın ertelenmesinin ardından İsrailli bir yetkili, Obama yönetimini ABD çekimser oy kullanmaya karar verirse Trump'la görüşecekleri uyarısında bulunduklarını söyledi ve doğrudan Trump'tan müdahale etmesini istediklerini doğruladı. 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el isi Trump'la bir telefon görüşmesi yaptı. Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki liderin Trump yönetimine konuyu ele alma fırsatı verilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ