Türkiye’ye sığınan Çeçen lideri, Türkiye Rusya’ya yarın idama gönderiyor!

Türkiye’ye sığınan Çeçen lideri, yarın Rusya’ya idama gönderiyor!

02 Ocak 2017 Pazartesi 11:28

Çeçenistan uyruklu, Rusya Federasyonu vatandaşı, SABUR ALI KUJULOV, Rusya işgaline karşı 1994 yılı itibari ile Aslan Mashadov ve Şamil Basayev’in de aralarında bulunduğu önemli liderle birlikte 2015 yılına kadar mücadelesini sürdürmüş; sağlık sorunları nedeni ile ülkemize sığınmış ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde iltica başvurusunda bulunmuştur.

Başvurucu, Türkiye’de bulunduğu sırada Kadirov ajanları tarafından 3 kez öldürülmeye çalışılmış ve suikast girişimleri TEM Şube Müdürlüğü tarafından engellenmiştir. İki ağabeyi şuanda Rusya’da rehin olarak cezaevinde tutulmaktadır. I. Ve II. Çeçen savaşlarında başarılar elde etmiş ve internet ortamında da resimleri olan bir önderdir. Çeçenistan ya da Rusya’ya gönderilmesi halinde öldürülmesi kaçınılmazdır.

Bursa 1. İdare Mahkemesi 2015/1411 Esas, 2016/67 Karar 03.02.2016 tarihli kararı ile; başvurucunun Rusya’ya sınırdışı edilmesi halinde işkence görmesi ve öldürülmesinin kuvvetle muhtemel olması nedeni ile sınırdışı kararını iptal etmiştir.

Anılan karar uyarınca iltica başvurusu değerlendirmeye alınan başvurucu, İstanbul ilinde düzenli olarak imzaya gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde 28.12.2016 tarihinde imza attıktan sonra alıkonulmuş ve hakkında tekrar sınırdışı kararı alınmıştır. Başvurucu, halihazırda İstanbul/Fatih Kumkapı Polis Karakolunda bekletilmektedir ve yarın sabah Rusya’ya sınırdışı edilecektir.

Küresel Analiz / Özel Haber

Güncelleme: #İadeyiDurdurun twitter’da gündem oldu. Lütfen resmi açıklama yapana kadar herkes sosyal medyada gündem etmeli, aksi takdirde oldu bittiye getirip Çeçen lideri Rusya’ya teslim edebilirler. Adem Özköse dışında iadenin durduğuna dair bir açıklama yapan olmadı. Umarız haber doğrudur fakat teyakkuzda olalım yetkilere ulaşmaya çalışalım.

Yardımcı olabilecek kişilerin Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’ne ulaşmaları önemle rica olunur:

Tel: +90(212) 531 20 25

http://umhd.org.tr


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ