FETÖ'cüler savunması: ‘Hainlik yapmaz’ diye düşündük

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, “Askerlik andı içen ve bu yüce milletin bir evladı olan kişilerin hainlik yapmayacağı düşüncesi” nedeniyle FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemediğini söyledi.

08 Ocak 2017 Pazar 12:48

Özel, Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun, “FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi nedir?” sorusunu şöyle yanıtladı:

HÜCRE SİSTEMİYLE ÇALIŞMALARI

İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliğinde ‘Şikayet ve müracaat’ hakkına yer verilmesine rağmen bilgi sahibi olan kişilerin, sahip oldukları bilgileri gizlemeleri ve sıralı komutanları ile paylaşmamaları. Askeri personelin mesai haricinde kıta, karargah, kurum dışında izlenmesinin mümkün olmaması. Örgütsel bir yapının TSK içinde oluşamayacağı, oluşma gayreti içinde olabilirse bile barınamayacağı, TSK’nın şerefli üniformasını yıllardır taşıyan, bu aziz milletin ekmeğini yiyen, birçok sosyal haktan istifade eden, geleceği garanti altında olan, askerlik andını içen ve bu yüce milletin bir evladı olan kişi/kişilerin hainlik yapamayacağı ve herhangi bir ihanet içinde olamayacağı düşüncesi.”“15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında itirafçıların ifadelerinden anlaşıldığı üzere, bazı TSK personelinin FETÖ/PDY ile irtibat ve ilişkilerinin çoğunlukla askeri okullara giriş öncesine dayanması. Mesleki yaşantılarında ise, örgütle ilişkilendirilebilecek herhangi bir tavır ve davranış göstermemeleri. Yapının gizli ve hücre sistemi ile çalışmasının zamanında ortaya çıkarılamaması. Yapılan idari soruşturmalarda; hakkında ihbar/iddia bulunan personelin şahsi dosyalarında, sicillerinde, komutan kanaatlerinde, arkadaşlarının bilgilerinde iddiayı doğrulayacak bir bilgiye ulaşılamaması. İstihbarat teşkillerinden haklarında yasal işlem yapılmasını gerektirecek bilgilerin alınamaması.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ