19 IŞİD'lı terörist öldürüldü

Fırat Kalkanı Harekatının 140’ıncı gününde 340 IŞİD hedefine atış yapılırken, 27 IŞİD hedefi de havadan vuruldu. 19 terörist de etkisiz hale getirildi.

10 Ocak 2017 Salı 09:50

TSK’dan yapılan açıklamada, "Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edildiği vurgulanarak, "Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 340 IŞİD terör örgütü hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak IŞİD terör örgütü mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları baskı altına alınmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab, Bzagah ve Suflaniyah’ta bulunan 27 IŞİD terör örgütü hedefine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda barınma yerleri, savunma mevziileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edilmiştir" ifadesi kullanıldı.

 

Gün içinde, karadan ve havadan icra edilen harekat kapsamında toplam 19 IŞİD terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği belirtilerek, 3 havan, 3 silahlı araç ve 1 x 57 tm top monteli aracın imha edildiği kaydedildi.

 

IŞİD terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 1 EYP imha edildiği, harekatın başından bu güne kadar çoğu tuzaklanmış 2 bin 821 EYP’nin ve 43 mayının kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan ’Fırat Kalkanı Harekatı’ ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin IŞİD’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

TSK IŞİD


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ