Uzman jandarma ve erbaşlar kadro istedi

Uzmanlar Derneği Başkanı Yakup Toprak, "Uzman erbaşların sözleşmeli olarak istihdam edilmesinden vazgeçilip kadro düzenlemesi yapılmalıdır" dedi.

08 Şubat 2014 Cumartesi 10:14

Toprak, Sıhhiye'deki Zafer Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında, uzman jandarma ve erbaşların emeklilik ikramiyesi ve maaş farkının, bir başka statü olan astsubaylara endekslendiğini, bu durumun maddi ve manevi yönden yıprattığını dile getirerek, Uzman Jandarma Kanunu'nun 21. maddesindeki "2/3 oranının" kaldırılıp "aynısı uygulanır" ifadesinin kabul edilmesini istediklerini dile getirdi.

Uzman erbaşların sözleşmeli istihdam edilmesinden vazgeçilip kadro düzenlemesi yapılması gerektiğini belirten Toprak, "Ulusal güvenlik sözleşmeye teslim edilememelidir" diye konuştu.

Toprak, 2014 Yılı Yan Ödeme Kararnamesi'ndeki, uzman jandarma ve erbaşlara verilen tazminat miktarlarındaki adaletsizlik ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını, bu konuda yasal düzenlemeye gidilmesini talep ettiklerini kaydederek, bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Yakup Toprak, "TSK'nın profesyonelleşmeye çalıştığı bu süreçte zamanla en önemli unsurlardan biri haline gelecek olan uzman jandarma ve erbaşların kurumsal aidiyet duygularını artırmak, en üst seviyeye getirmek herhalde çağdaş bir komuta anlayışının gereği olmalıdır" ifadesini kullandı.

Pankart taşıyan grup, basın açıklamasının ardından "3600 ek gösterge"ye göndermede bulunarak, 3 dakika 6 saniyelik saygı duruşunda bulundu.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ