Bu Mazot Haberi AKP'yi Yakabilir

Tarih 3 Mayıs 2013. İstanbul'a 3. havalimanı ihalesi yapılıyor. Bu ihaleyi AirportHaber dakika dakika okuyucuları ile paylaşıyor.

10 Mart 2017 Cuma 07:42

Çok geçmeden ihaleyi kazanan Cengiz-Limak-Kalyon-Mapa-Kolin ortak girişim grubu çalışmalara başlıyor. Sıkı durun çok çarpıcı iddialar var.

Biliyorsunuz bir ihale alındığı vakit kanunlara göre ihale ile ilgili şartlar yerine getirilmeden çalışmalar başlamaz. Bu şartların başında da yer teslimi gelir. Yani DHMİ bu ihaleyi yaptığı vakit ihaleyi alan firmalar kazma vurmak bir yana çivi dahi çakamazlar. 

 
İyi niyetli düşünelim ve "ülkemiz için en büyük yatırım projesi" diyerek ses çıkartmayalım. Çivi çakılamaz denilen havalimanına yer teslimi yapılmadan temel atıldı. Bunu da es geçelim.
 
Yüzlerce kamyon iş makinası gece gündüz çalışarak kot farkını gidermek için toprak-moloz taşıyarak kanunsuz işlere imza atıldı. Bu durumu da görmemezlikten gelelim. "Milli projemiz" deyip kulak arkası yapalım, kanunları, kuralları hiçe sayalım.
 
Üstelik alınan krediye de devlet garantisi verildi. Daha ne olsun.
 
Bu çalışmalar yapılırken görüntülenmesin, farkedilmesin diye gizli notam bile uygulandı. Yani çalışmaların yapıldığı saha üzerine uçuşlar yasaklandı.
 
Biz bunları "görmedik-duymadık" gibi davrandık. Kayıtsız kaldık.
 
Ama öyle bir ayrımcılık yapıldı ki, buna kayıtsız kalamazdık. Görmemezlik yapıp gözlerimizi kapayamaz, kulaklarımızı tıkayamazdık.
 
Ne oluyor biliyor musunuz?
 
Skandal oluyor, ayrımcılık oluyor, kayırmacılık oluyor.
 Üçüncü havalimanını yapan firmaların araçlarına alınan yakıtlar ÖTV'siz veriliyor. Yüzlerce kamyonun çalıştığı havalimanı inşaatının yakıtı 1.15 TL'den alınıyor. Yanlış duymadınız 1.15 TL.
 
Havayolu şirketleri, özel jet sahipleri, ticari yatlar, yolcu ve yük taşıyan gemiler, hizmet ve balıkçı gemileri ÖTV'den muaf. Havacılık hariç, diğer ÖTV'siz yakıt kullanan deniz taşımacılığına ayrıcalık 2003 yılında getirildi getirilmesine de, üçüncü havalimanı için böyle bir karar var mı açıkçası ben bilmiyorum.
 
Bilenlerin açıklamasında fayda var. Gözden kaçırmış olabiliriz.
 
Şimdi ben sormak istiyorum;

 

Üçüncü havalimanını yapan firmaların ne tür bir ayrıcalığı var? Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen, Antalya, Bodrum, Dalaman, Zafer, İzmir Adnan Menderes, Ordu-Giresun ve daha birçok havalimanı çalışmaları esnasından neden ÖTV'siz yakıt kullandırılmadı?

 

 
Çiftçinin bile mazotu 4 TL'den aldığı düşünülürse üçüncü havalimanının ayrıcalığı nereden geliyor.
 
Bir bilgi daha paylaşalım.
 
Sadece üçüncü havalimanı değil, üçüncü köprü ve çevre yolları yapımındaki tüm araçlar da ÖTV'siz yakıt kullanıyor.
 
"Pes" diyorum ve yorumu size bırakıyorum.
 
Bu konuyu kapattıktan sonra THY Teknik A.Ş'de yaşanan ve acısı tarif edilemez kazaya iki cümle yer vermek isterim. "Bu kaza son olsun" demek çözüm değil. Allah önce ailesine, sevdiklerine ve çalışma arkadaşlarına sabır versin.
 
Akıl alacak gibi değil. Genç yaşta bir uçak teknisyenimizi toprağa verdik. Benim dileğim bu olayda bir kusur var ise mutlaka açığa çıkartılmalı, gizlenmemeli.
 
Her ne kadar havacılık kuralları kan ile yazılmış denilse bile böyle tecrübeli bir kardeşimizi bile küçük bir ihmale kurban verip büyük sonuçlar yaşıyorsak dersimizi daha iyi çalışmamız gerekiyor.
 
İsterdim ki o cenazede Sivil Havacılık Genel Müdürü de olsun.
 
İlker Aycı'nın samimi ve bir o kadar da yüzüne yansıyan üzüntüsünü görüp, arkasından da bir o kadar üzüldüğünü düşündüğüm ve fakat yaradılış icabı gülüyor imajı veren Temel Kotil'in cenazelere katılmamasını öneririm. Zira gelen yorumlara da baktığımda Temel Kotil'i "gülüyor" diye eleştirmişler ama her ne kadar yönetici profili hoşuma gitmese bile Temel Kotil orada gülmüyordu.
 
Dipnot olarak söylemek istedim.
 
Lütfen biraz daha emniyet, biraz daha dikkat ve biraz daha personele insani yaklaşım.
 
Tüm havacılık camiasına başsağlığı diliyorum.