BAKAN VE KORUMALAR BÖYLE ENTERNE EDİLMİŞ

Hollanda basınına yansıyan bu karede Bakan Kaya’nın korumalarının araca yaslandıkları ve üstlerinin arandığı görülüyor.

15 Mart 2017 Çarşamba 10:42

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal etmesine karşılık olarak, Almanya üzerinden kara yoluyla Hollanda’ya gelen Aile Bakanı Kaya, Rotterdam’daki West Blaak semtinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na geçmek istemiş; güvenlik güçleri hem başkonsolosluk binasını hem de konsolosluk resmi konutunu giriş-çıkışlara kapatınca büyük çaplı bir krizin fitili ateşlenmişti.Bakan Sayan uyarılara rağmen Türkiye Başkonsolosluğuna zorla gitmek isteyince yolu özel timler tarafından kesildi. Bakan Sayan konsolosluğa gitme ısrarını sürdürerek araçtan inmedi. Korumaları Hollanda polisi tarafından enterne edilerek üzerleri arandı. Bakan ve konvoyda bulunan korumaların araçlarına el kondu. Sayan'ın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu arayarak bilgi vermesi üzerine ile krizden haberdar olundu. Krizin sürmesi ile Hollanda'da bulunan ve Sayan'ın yapacağı konuşma için konsolosluk civarına gelen Türk vatandaşlarına Hollanda polisi müdahale etti. Saatler süren gerilimin ardından “istenmeyen yabancı” ilan edilen Bakan Kaya ve korumaları Almanya’ya sınır dışı edildi..

BİLİNMEYEN AYRINTIYI AÇIKLADI

Rotterdam'ın müslüman Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb cumartesi gecesi yaşanan olaylarla ilgili çarpıcı bir detayı basına anlattı. Aboutaleb, kriz gecesinde Hollanda polisinin ile Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın korumaları arasında silahlı çatışma ihtimaline karşı özel tim tarafından operasyon düzenlendiğini açıkladı.

ÖZEL TİME VUR EMRİ VERİLMİŞ
 
Hollanda’nın Nos Tv kanalına konuşan Belediye Başkanı Aboutaleb, özel time ateş etme yetkisinin verildiğini ifade etti.
 
Aboutaleb, o gece yaşananlara dair şunları anlattı:
“Bakanın 12 tane adamı vardı ve bu korkutucuydu. Silahlı olup olmadığını bilmediğimiz geniş omuzlu adamlardı. Bu nedenle özel timleri getirdik. Bir saldırı olursa bunun üstesinden gelebileceğimizden emin olmalıydık.”