Samuelsen: Türk büyükelçisi hesap verecek

Usta gazeteci Ünsal Turan Danimarka'da yaşananları anlattı..

20 Mart 2017 Pazartesi 10:14

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, AKP adanı casusluk yapan bazı kişilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı olan kişileri Türk makamlarına ihbar ettiklerine dikkat çekerek, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez’in hesap vermek üzere Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını söyledi.

Büyükelçi Dönmez’in erken emekli edilip, Türkiye’ye çağrılması nedeniyle yerine Müsteşar Bora Kerimoğlu’nun dış işlerine gideceği bildirildi.  

Bakan Anders Samuelsen “böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Konu polisimizin ilgilenmesi gereken bir konudur. Ancak ben ilk etapta Türkiye’nin Büyükelçisini Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığına çağırarak konuşmayı tercih ettim. Bu konuda ne bilip bilmediğini öğrenmek istiyorum” dedi.  

Samuelsen, Danimarka’da yaşayan Türk asıllı kişilerin vatan haini olarak damgalanmalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, Türk büyükelçisinin hesap vereceğini söyledi.

ERDOĞAN DANİMARKAYI DA TEHDİT ETTİ

Öte yandan Danimarka basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, referandumla ilgili olarak Avrupa ülkelerinde konuşma yapmak isteyen Türk bakanlara izin verilmemesini eleştirerek, Danimarka ve bazı Avrupa ülkelerini tehdit ettiğini yazdı.

TEHDİT EDİLİYORLAR

Annesi Danimarkalı, babası Türk olan Sosyal Demokrat Milletvekili Lars Aslan, Erdoğan’ı eleştirdiği için mail ve sosyal medya üzerinden tehditler aldığını, bazı casusların kendisini Türk devletine ihbar ettiklerini öne sürerek, Türkiye’ye gidemeyeceğini söyledi. Aslan “kasım ayında son defa Türkiye’ye gittiğimde havaalanında soru yağmuruna tutuldum ama büyükelçiliğimiz aracı ile Türk devletinden randevu alındığı için ucuz kurtuldum. Ancak uzun yıllar ülkeye seyahat edemeyeceğim söylendi” dedi.

Türk asıllı eski milletvekili Sosasyalist Halk Partili Özlem Sara Çekiç de, Erdoğan’ı eleştirdiği için tehdit edildiğini ve kendi isminin de Türk makamlarına ihbar edildiğini belirterek “yakın zamanda Türk topraklarına adım atmam mümkün değil.  İktidarı eleştiren kim olursa olsun Türkiye’de tutuklanıyor” dedi.

SONY DSC

 GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ