Oy pusulaları Almanya'da AKP seçim bürosunda

Almanya'nın Duisburg şehrinde bulunan AKP Seçim Koordinasyon Merkezi'nde 11 Mart tarihinde mühürlü oy pusulasıyla fotoğraf çektirilmesi tartışma yarattı.

05 Nisan 2017 Çarşamba 10:52

DUISBURG - Almanya'nın Duisburg şehrinde bulunan AKP Seçim Koordinasyon Merkezi'nde 11 Mart tarihinde oy pusulasıyla fotoğraf çektirilmesi tartışma yarattı.

 

Fotoğrafı Facebook'ta paylaşan AKP yöneticisi Ahmet Duran, söz konusu oy pusulasının kendilerine eğitim çalışmaları esnasında sandık görevlilerini bilgilendirmek amaçlı gönderildiğini savundu. Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri ise eğitim amaçlı oy pusulası gönderme gibi bir uygulamanın olmadığını belirterek, yurt dışına gönderilen oy pusulalarının sevkiyatının 12 ve 18 Mart tarihlerinde yapıldığını dile getirdiler. Öte yandan oy pusulalarının başkonsolosluklara çok daha geç ulaştığı belirtildi. 

'AKP bürosunda oy pusulasının ne işi var?'

Olayı ortaya çıkaran CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, ARTI49'a yaptığı açıklamada, "Bu oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var? 12 Mart'ta gönderilmeye başlanan oy pusulaları nasıl oluyor da 11 Mart'ta Almanya'nın Duisburg şehrinde bulunuyor? Biz sandıkların başında duruyoruz ancak oy çuvallarını konsolosluk binasına kilitliyoruz. AKP bürolarından oy pusulası çıkması açıklanamaz. Bu konunun en üst düzeyde takipçisi olacağız. Yüksek Seçim Kurulu'na şikayette bulunacağız ve savcılığa da suç duyurusu yapacağız" dedi.

Facebook'tan sildi

Olayın ortaya çıkmasının ardından AKP'li Ahmet Duran, Facebook'ta yaptığı paylaşımı sildi.

 

ahmetduran2.png

 

AKP'li Ahmet Duran, kendisini telefonla aramamızın ardından paylaşımını Facebook'tan sildi.

ahmetduran3.png