Erdoğan’ın Eyalet Sistemi ile ilgili sözleri ve ”Federal Anadolu Devleti”

MHP Genel Başkan Adayı Prof. Dr. Ümit Özdağ sosyal medya hesabından ‘Eyaletlere HAYIR‘ diyerek bir video paylaştı.

08 Nisan 2017 Cumartesi 08:29

Videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eyalet sistemi için söyledikleri yanı sıra eyalet sistemi istediklerini dile getiren siyasilere de yer verildi.

Kayseri Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen programa katılan MHP’den ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ yaptığı konuşmada “Önümüzdeki dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin adının ve bunun adının Federal Anadolu Devleti olarak değiştirilmesinin tartışılması başlayacaktır” diye konuştu. Özdağ, “İnşallah, 17 Nisan’dan sonra Hayır çıkarsa Türkiye’yi Türkler yönetecek” dedi.

KÜRDİSTAN DEMİŞTİ

Erdoğan, 2013 yılında katıldığı bir televizyon programında da eyalet sistemine sıcak baktığının mesajını vermiş, Osmanlı’da bile Kürdistan diye bir eyalet olduğunu ifade etmişti.

İşte o sözler:

Erdoğan, partisinin Akdeniz Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda eyalet sistemiyle ilgili sözlerine muhalefetin tepki gösterdiğinin anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

 

“Bunlar, tarihi filan bilmiyorlar. Bunların tarih bilinci yok. Şimdi ‘Cumhuriyete savaş açmak’ derken, bir defa dünyaya şöyle bir bakalım. Dünyada gelişmiş güçlü ülkelere bakarsanız, bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye, eyalet endişesi diye bir şey yoktur. Tam aksine eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getirir ve demokraside özellikle siyasi rekabeti getirir. Bu, güçlenme alametidir. Gelelim bizim kendi tarihimize.

Osmanlı’ya baktığımız zaman, o güçlü Osmanlı’da mesela çok daha enteresan Lazistan eyaleti var, Kürdistan Eyaleti var. İniyoruz güneye yine aynı şekilde eyalet sistemleri var. Niye Osmanlı güçlü ve oralarda hiç çekinmeden rahatlıkla bunları vermiş.

Şimdi ben MHP’ye endişeyle bakıyorum. Haydi CHP’yi bu konuda farklı düşünürüm de. Ama MHP bir taraftan ‘Osmanlı’nın devamıyız’ diyecek veya ‘Osmanlı’yız’ diyecek. Öbür taraftan Osmanlı’nın bu devlet yapısındaki yaklaşım tarzını görmezlikten gelecek.”

 


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ