Rusya’nın S-400’ler için Türkiye’ye Verdiği Fiyat Belli Oldu!

Rusya ve Türkiye arasında devam eden S-400 savunma sistemi için Ankara’ya verilen teklif belli oldu.

07 Mayıs 2017 Pazar 12:08

Rusya’nın RBK televizyonu Türkiye’ye de verilmesi kararlaştırılan ve hâlihazırda görüşmelerin sürdüğü belirtilen S-400 savunma sistemi için parça başına Türkiye’ye 500 milyon dolar fiyat teklifinde bulunduğunu duyurdu.

RBK televizyon kanalı tarafından yapılan açıklamada kanalın bilgi aldığı kaynakların birisinin Kremlin’e diğerinin ise Rusya Savunma Bakanlığı’na yakın kişiler olduğu açıklandı.

Kremlin’den yapılan açıklamada ise Putin ve Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede iki liderin S-400 sevkiyatı hakkında da konuştuğu ve görüşmelerin olumlu geçtiği ancak görüşmelerin gelecek aylarda da devam edeceği için konu hakkında net bir kararın olmadığı bildirilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye'den son açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılmış ve Çavuşoğlu, S-400 sevkiyatı konusunda Rusya ile prensipte anlaşmaya vardıklarını söylemişti.

S-400'ün Önündeki 2 Engel

Haberrus’ta yer alan haberde, Kremlin’e yakın bir kaynak, Türkiye’ye 4 bölük S-400 füze sistemi satılabileceğini fakat kesin bir sayı vermenin mümkün olmadığını söyledi. Kaynak, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 satmasının önünde iki engel bulunduğunu belirtti.

İlk engel para. Kaynak, Türkiye’nin S-400 alabilmesi için Rusya’dan krediye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Kaynağa göre diğer sorun ise S-400 teknolojisi. Eğer Rusya, Türkiye’ye S-400 sevkiyatını gerçekleştirirse kendisinin ve Suriye’nin savunma sistemi teknolojisini bir NATO ülkesiyle paylaşmış olacak.

Rus haber ajansı TASS, Ankara’nın savunma sistemi teknolojisini de istemesi ve bazı parçaları birlikte üretme konusunda ısrar etmesi sebebiyle Rusya ve Türkiye arasındaki S-400 görüşmelerinin uzadığını açıklamıştı.

Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Yuriy Mamaşev, tüm bunların çok iyi hesaplanmış siyasi bir adıma benzediğini belirtti. S-400 sevkiyatının gerçekleşme ihtimalini yüzde 30 olarak gören Mamaşev, “Bu, Türkiye’nin NATO ve AB’den çok daha iyi teklifler alma konusunda bir pazarlık ve kendi jeopolitik ve jeostratejik önemini gösterme denemesi.” şeklinde konuştu.

“Rusya ve Türkiye’nin NATO ile İlişkileri Bozulabilir”

Uzmanlar, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması halinde bunun hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin NATO olan ilişkilerini zorlaştıracağını ifade ediyor.

Türkiye ise S-400 konusundaki eleştirilere yönelik Yunanistan örneğini işaret ediyor. Kıbrıs Rum Kesimi 90’lı yıllarda Rusya’dan S-300 savunma sistemi satın almış, daha sonra ise bu sistemler Yunanistan ordusunun kontrolüne geçmişti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ