KADIN POLİSLER ARTIK DEVRİYEDE

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan kadın polisler, ailelerine karşı taşıdıkları sorumlulukların yanı sıra vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için gece gündüz görev yapıyor.

07 Mayıs 2017 Pazar 12:22

Antalya Emniyet Müdürlüğü, Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Demircikara Polis Merkezi'nde görev yapan kadın polis memurları, devrye ekibi olarak yaptıkları başarılı çalışmalarla adından söz ettiriyor.

Türkiye Polis Emeklileri Derneği Genel Merkez Basın Sözcüsü Halis Kahraman, polis teşkilatının her biriminde kadın polislerin görev yaptıklarını belirterek, " 2005 yılından itibaren polis teşkilatına üniversite mezunu bayan ve erkeklerin polis memuru olarak alınmasıyla, teşkilatta görevli polislerin eğitim düzeyi yükseldi.Polis memurların çoğu şimdi artık yüksekokul yada  üniversite mezunu.

Vatandaşlara eğitimli polislerin yaklaşımı daha farklı.Onlarla daha kolay iletişim kuruyorlar.Vatandaşların sevgisini daha çabuk kazanıyorlar.Özellikle kadın vatandaşlar, dertlerini yada isteklerini kadın polislere daha rahat dile getiriyorlar..

Bu nedenle, karakol devriye ekiplerinde kadın polislerin görev yapması yerinde bir karardır. Emniyet Genel Müdürlüğünce bu uygulamanın Türkiye genelinde, tüm polis merkezi ve polis karakollarında hayata geçirilmesi sağlanmalıdır."
 dedi 

21 yıllık polis memuru Sevda Kaygısız, mesleğinin çocukluk hayali olduğunu belirterek, ilk günkü heyecanla görev yaptığını söyledi. Kadın olmasının mesleğiyle ilgili herhangi bir dezavantaj olmadığını belirten Kaygısız, erkek meslektaşlarıyla saygı ve sevgi çerçevesinde görev yaptıklarını dile getirdi.

Grupta kendisi ile birlikte 9 kadın bulunduğu kaydeden Sevda Kaygısız, bunlardan 5'inin ekipte diğer 4'ünün ise idari işlerde çalıştığını dile getirdi. Kadın memur arkadaşlarının verilen her görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini dile getiren Kaygısız, ekip arkadaşı Berna Kulalar ile gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

Vatandaşın huzur ve güveni için canla başla çalıştıklarını ifade eden Kaygısız, "Bizim için her görev kutsaldır. Görevin büyüğü küçüğü olmaz. Bazen hırsız kovalar, bazen uygulamaya katılırsınız. Bazense en kritik noktalarda yer alırsınız" diye sözlerine ekledi.

Birlikte görev yaptığı arkadaşı Berna Kulalar da mesleğini severek yaptığını belirterek, yüklenen görevi layıkıyla yaptıklarını ifade etti. Kadın olarak görev yapmanın bazen zorlukları olduğunu dile getiren Kulalar, "Görevde tek başına değiliz. Arkanızda koca bir teşkilat var. Yardıma ihtiyacımız olduğunda telsizle yardımcı ekip istiyoruz. Gelen arkadaşlarla birlikte görevimizi yapıyoruz" dedi.

Polis memuru Kulalar, sözlerine şöyle devam etti:

"Gücümüzü kanunlardan alıyoruz. Bu şevkle sorumluluğu en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Sokakta bizi gören vatandaşlar, hayranlıkla el sallıyorlar. Bazen görevimizin 'zor' olduğunu belirterek, nasıl çalıştığımızı soruyorlar. Bu güzel bir duygu. Tepkiler hoşunuza gidiyor. O zorluklar da ortadan kalkıyor" dedi.

Polis merkezinde görev dağılımında kadın erkek olarak ayrım yapmadıklarını belirten Demircikara Polis Merkezi Amiri Başkomiser Gökhan Bayram, tüm personelin görevini layıkıyla yaptığını söyledi.

Amir Bayram, "Kadın memurlarımız bazen devriye görevi yaparken bazense uygulama görevini gerçekleştiriyor. Her türlü görevi en iyi şekilde yerine getiriyor" dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ