YUNAN SAVAŞ UÇAKLARINDAN AĞIR TACİZ!

Yunanistan, Ege ve Akdeniz'de gerginliği tırmandıran tutumunu Anadolu Yıldızı tatbikatı sırasında da sürdürdü, tatbikatın yapıldığı bölgede jetlerini uçurdu.

07 Mayıs 2017 Pazar 12:43

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, son yılların en kapsamlı arama kurtarma tatbikatını Ege Denizi'nin uluslararası sularında başarıyla tamamlarken Yunanistan, son aylarda Ege ve Akdeniz'de gerginliği tırmandıran yaklaşımını bu tatbikatta da sürdürdü.

 
"insancıl tatbikata jetlerle taciz"
 
Anadolu Yıldızı 2017 müşterek arama kurtarma tatbikatı İzmir'in yaklaşık 100 kilometre açığında Midilli ve Sakız adaları civarında yapıldı. Tatbikat, silahsız ve insani amaçlıydı. Buna rağmen Yunanistan, arama kurtarma operasyonlarının gerçekleştirildiği bölgeye savaş uçağı göndererek tacizde bulundu. 
 
Uluslarası Denizcilik Örgütü'ne deklare edilen, Türk arama kurtarma sahası içinde olmasına karşın, bölgenin kendi yetki alanında olduğunu iddia eden Yunanistan, tatbikat bölgesinde iki savaş uçağını uçurdu. Jet sesleri, Sahil Güvenlik Komutanı ve çok sayıda yabancı askeri temsilcinin de olduğu tatbikat gözlem gemisi üzerinde de duyuldu. 
 
"Tatbikata 64 ülke davet edildi ancak 12 ülke katıldı"
 
Zira geçtiğimiz yıllarda tatbikata gözlemci olarak katılan Yunanistan, Türkiye'deki askeri ataşeleri tek tek arayıp tatbikatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ederek katılmamalarını istedi. Askeri kaynaklar, Yunan tarafının bu tepkisi üzerine Avrupa Birliği (AB) üyesi 4 ülkeden 7 gözlemcinin tatbikata katılmaktan vazgeçtiğini belirttiler.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ