MİT'ten şoke eden FETÖ raporu!

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Meclis Darbe Komisyonu'na gönderdiği rapora göre FETÖ hala aktif.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 12:42

Örgüt, üyelerini diri tutmak için yeni darbe ve suikast olacak mesajları veriyor.

MİT'in Meclis Darbe Komisyonu'na gönderdiği raporda, darbe girişimi sonrası FETÖ'nün faaliyetleri yer aldı. 36 sayfalık raporda örgüt üyelerinin gizlenmek ve faaliyetlerine devam etmek için kullandığı yöntemler tek tek anlatıldı. Buna göre yurt içi ve dışında farklı yöntemler uygulanıyor.

Rapordaki yöntemlerden bazıları şöyle:

* Deşifre olmamış örgüt üyelerinin korunabilmesi amacıyla yüz yüze görüşmeler yasaklandı.

* Akıllı telefonlar üzerinden internet tabanlı güvenli haberleşme uygulamaları kullanılıyor.

* Moral/motivasyon mesajları yayılmakt, söz konusu mesajlarda "her şeyin değişeceği, kısa vadede ülkede ciddi olaylar ve ekonomik kriz yaşanacağı, ikinci bir darbe ve/veya Devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunulacağı" gibi iddialar paylaşılıyor.

* Cezaevlerinde örgütsel hiyerarşi tesis edildi.

* Devlet kurumlarında çalışan ve açığa çıkmamış örgüt mensuplarını korumak amacıyla, bu kişilerin FETÖ/PDY karşıtı tutum sergilemeleri ve darbe karşıtı ifadeler kullanmaları yönünde uyarılarda bulunuldu.

* Faaliyet gösterdiği ülkelerde mevcudiyetini koruyabilmek amacıyla siyasi temaslarda bulunmakta ve örgütün "darbe girişimi ile bir bağlantısı olmadığını" ileri sürmekte.

* Darbe girişimi sonrasında örgüte karşı yürütülen soruşturmaları ve görevden almaları, dış basında ülkemiz aleyhinde gündem yaratabilecek şekilde yansıtmaya ve mağdur edildiği algısını oluşturmaya çalışmakta, Fetullah Gülen'in farklı ülkelerin basın yayın organlarına röportaj vermesi sağlanmakta. MİT raporunda mevcut örgüt yapılanmasını koruyabilmek için örgütün özel birimi "hususilerin" devrede olduğu belirtiliyor. "Özel illegal yapılanma" olarak adlandırılan hususiler için 'polis, asker, MİT ve yargı teşkilatları içerisinde yer alan deşifre olmamış örgüt mensupları' ifadesi kullanılıyor.

Rapora göre hususiler doğrudan Fetullah Gülen'le yaşayan ve özel kalemi Cevdet Türkyolu'na bağlı. Raporda örgütün yurtdışında okul adı altındaki yapılarda gücünü devam ettirdiği de ortaya konuyor.

 

Hükümete yakın Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu köşesinde MİT’in yeni ByLock listesini yazdı.

Kelkitlioğlu “Devletin kılcallarına kadar sızmış olan ve kendilerini çok iyi kamufle eden FETÖ'cü hainlerle ilgili en büyük görev ise MİT'e düşmüş durumda” dedi ve “Özellikle, çalışmalar örgütün haberleşme sistemi ByLock üzerinde yoğunlaştı. Bugüne kadar yüz binlerce ismin yer aldığı listeler oluşturuldu ve hâlâ oluşturulmaya da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“YOK ARTIK DEMEKTEN KENDİMİ ALAMADIM”

Kelkitlioğlu yazısını şöyle sürdürdü:

“Son olarak sadece İstanbul Emniyeti'ne 16 bin kişilik bir liste daha yollandı. İlk tedbir olarak, bugüne kadar kendilerini gizlemeyi başarmış olan listedekilerin tamamının pasaportlarına el konuldu. Zira, öyle isimler vardı ki, deşifre olduklarını anladıklarında anında soluğu yurtdışında alabilirlerdi.

Kamuoyunun yakından tanıdığı STK yöneticileri, işadamları ve gazetecilerinin yer aldığı listedekileri duyunca 'yok artık' demekten kendimi alamadım.