Tillerson: Müslüman Kardeşler Türkiye'de hükümetin bir parçası

Tillerson'ın, “Müslüman Kardeşler’in bazı unsurlarının şimdi hükümetlerin bir parçası haline geldiklerini” vurgularken örnek olarak “Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini zikrettiği” kaydedildi.

16 Haziran 2017 Cuma 15:58

Katar krizi nedeniyle Ortadoğu’da gerilimler artarken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar'la diplomatik ilişkileri kesen Arap ülkelerinin işaret ettikleri Müslüman Kardeşler’in tümünün “terör örgütü” olarak tanımlanmasının ABD diplomasisini karmaşıklaştıracağı uyarısını yaptı.

Tillerson’ın Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmayı aktaran Middle East Eye sitesi, Kongre’de cumhuriyetçi üyelerden Müslüman Kardeşler'in “kara liste”ye alınması çağrılarının geldiğini, ABD Başkanı Donald Trump’ın da görevinin ilk günlerinde böyle bir adım üzerinde “ciddi” olarak durduğunun bildirildiğini anımsattı.

HÜKÜMETLERİN BİR PARÇASI HALİNE GELDİLER

Haberde Tillerson’ın konuşmasında Müslüman Kardeşler’in tümünün “terör listesi”ne alınmasının “problematik” olduğunu belirtti. Tillerson'ın, “Müslüman Kardeşler’in bazı unsurlarının şimdi hükümetlerin bir parçası haline geldiklerini” vurgularken örnek olarak “Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini zikrettiği” kaydedildi.

Bu arada, Katar merkezli El Cezire İngilizce’ye göre ise, Tillerson, Müslüman Kardeşleri'nin tümünün terör bir örgüt olarak tanımlanmasının ABD’nin bölgedeki hükümetlerle ilişkilerimiz açısından yaratacağı komplikasyonlara işaret etti.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ