CHP’li Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Marmaris Otluk Koyu Gökova bölgesine Cumhurbaşkanlığı için 300 odalı ‘yazlık saray’ yapımına başladığını açıkladı.

 

Üstündağ, “Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız” dedi. Yazlığın yapıldığı alanın imara açık olmadığını ifaden Üstündağ şöyle konuştu:

KOYUN ÇEVRESİNE “ÇİN SEDDİ SURLARI” YAPILIYOR
Yazlık saraya uzaydan bile görünen Çin seddi surları gibi yüksek surlar yapılıyor. Alan olarak da geniş bir ormanlık ve fundalık400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık. Denize dolgu yapılarak bu kaçak sarayın önüne, iskeleye yatların demirlemesi planlanıyor.”

“300 ODALI YAZLIĞI NE YAPACAKSIN?”
“Soruyorum: 300 odalı yazlığı ne yapacaksın? Mega yatlar kimin için yapılıyor? Katar’ın zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?”

Akın Üstündağ, yazlığın olduğu alanın 500 metre kıyı ‘koruma kuşağı’ içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait olduğunu söylediği fotoğrafları da gösterdi ve koyun birinci derece SİT alanı olduğunu belirtti.

KOYA GİRENLER GÖZALTINA ALINIYOR

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) sekreteryası, inşaatın yapıldığı koya karadan ve denizden girişin engellendiği hatta yaklaşanların bile bir gece karakolda alıkoyduklarını açıkladı.