ŞOK!.. KURU FASÜLYE ABD’DEN..

Enflasyonu düşürmek için atılan ithalat adımı üreticiyi vurdu.

19 Haziran 2017 Pazartesi 22:46

Yüksek enflasyon bahanesiyle gümrük vergisi aşağı çekilerek, kalitesiz ve GDO’lu ürünlerle üretici bitirildi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ithalat vergisini yüzde 130’dan yüzde 20’ye indirme planı, iç piyasada, sebze, meyve, hububat, et ve süt gibi gıda üretimine daha da darbe vuracak. 


Türkiye; 2014-2016 yıllarında 17.1 milyar dolarlık tarım ve hayvancılık ürünü ihraç ederken, 22.4 milyar dolarlık da ürün ithal etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre; 2014’te 6 milyar dolar olan tarım ve hayvancılık ihracatı 2015’te 5.7 milyara, 2016’da 5.4 milyar dolara geriledi.

YERLİ GIDA ÜRETİMİNE İTHALAT DARBESİ 

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Özgür, Türkiye’nin, her yıl dışarıdan ortalama 250 milyar dolarlık mal ithal ettiğini, buna karşılık 150 milyar dolarlık mal ihraç ettiğimizi belirterek, “100 milyar dolar bir açığımız var. Bunun büyük bir bölümü de gıda ithalatı. Biz Türkiye olarak nohut, mercimek, kuru fasülye, ayçiçeği, pamuk, buğday, arpa, kepek, saman, tüm gıda yan etki ürünlerini maalesef dışarıdan ithal eder bir ülke konumuna geldik. "

"TARIM ALANLARINA SANAYİ TESİSİ"

 
"Bunun da nedeni şu; Türkiye’de son 15 yıl içerisinde, 26,5 milyon olan tarım alanımız şu anda 23 milyon hektara düştü. Yani 3.5 milyon hektar tarım alanımızReklamlar
 kayboldu
Buralara sanayi tesisleri kuruldu, yollar yapıldı, TOKİ evleri yapıldı. Kalan üreticiler de üretim yapamaz hale geldi. Dolayısıyla biz tarım topraklarımızı koruyamadık." 

"Meraların durumu da aynı şekilde. Mera alanları 17.6 milyon hektar da 13.5 milyon hektara düştü. 10 yılda 4 milyon küsür mera alanı kayboldu” dedi.

Özden Özgür, zeytincilik konusunda ise şunları söyledi. 

GDO’LU ÜRÜNLERE DÜNYANIN PARASI GİDİYOR 

Meralarımızı yok ederken, kırmızı et fiyatlarının düşürülemeyeceğini kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Özgür, Küçükbaş, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için en ucuz ve en büyük kaynak meralardırSen meraları korumuyorsun, sanayiye veriyorsun. Dışarıdan da hayvan yemi olarak soya ve mısır, yan katkı maddeleri getirtiyorsun."

PARALARIMIZ BU ÜLKELERE GİDİYOR"
 
"Bunlar Arjantin’den, Brezilya’dan, farklı ülkelerden getiriliyor ve dünyanın parasını ödüyorsun. Bakın şu anda, bizim 180 bin ton soya üretimimiz var. Ama ihtiyacımız 2 milyon 800 bin ton. Aynı şekilde mısır da öyle. Her sene biz 4-5 milyon ton mısırı dışarıdan getirtiyoruz. Soya ve mısır tamamıyla GDO’lu ürünler. Bu ülkelere biz bu paraları saçıyoruz. Siz kendi üreticinize girdi maliyetlerini, mazot fiyatlarını düşürürseniz, üreticinize gerekli desteği verirseniz; soya da eker, mısır da eker, mercimek de, nohut da eker. Ama, girdi maliyetleri yüzünden, çiftçi bitmiş durumda” dedi.

HANGİ ÜRÜNÜ NEREDEN İTHAL EDER OLDUK? 

Nohut-Meksika, Hindistan, ABD, Arjantin, Kanada.

Elma-Şili.Sarımsak-Çin.

Havuç-Avustralya.

Çay-Sri Lanka.

Kavun ve Karpuz-İran.

Kuru Fasulye- ABD, Kırgızistan, Kanada, Peru, Etiyopya, Mısır, Bangladeş ve Çin.

Kırmızı biber -KKTC. 

Kereviz-İspanya.

Büyükbaş hayvan-Uruguay ve Fransa.

Et- Çek Cumhuriyeti, Fransa, Brezilya,Bosna Hersek.

Ceviz- ABD, Kaliforniya.

Bezelye- Rusya Federasyonu, ABD, Kanada, Macaristan ve Almanya.

Kuru soğan-İran.

Buğday- Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna.

Arpa-İngiltere ve Hırvatistan.

Saman-Gürcistan.

Pamuk- ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan.

Soya-Arjantin.Mısır- ABD, Arjantin ve Brezilya.

Çeltik ve pirinç-ABD Vietnam, İtalya ve Tayland.

Yeşil Mercimek-Kanada.

Muz-Panama.

Bakla-İtalya.


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ