Diyarbakır Eylül’de bağımsız Kürdistan için sandığa gidebilir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılması kararından dönülmeyeceğini vurgularken, referandum hazırlıkları da sürüyor.

23 Haziran 2017 Cuma 23:50

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılması kararından dönülmeyeceğini vurgularken, referandum hazırlıkları da sürüyor. Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, referandumda yurt dışındaki Kürtlerin de oy kullanacağını açıkladı.

Mesut Barzani, France24 ile yaptığı mülakatta Kürtlerin bağımsızlık referandumu için 14 yıl beklediklerini, daha fazla beklemeyeceklerini belirterek referandumun 25 Eylül’de yapılması kararından dönülmeyeceğinin altını çizdi.

Rudaw’a göre, Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed de, referandum sürecinin en iyi şekilde yürümesi için hazırlıkların devam ettiğini belirterek referandumunda elektronik sistemle oy kullanabileceğini duyurdu.

Bağdat’ta çalışan Kürdistan Bölgesi vatandaşları” için ayrı sandıkların kurulacağını söyleyen Hendren Muhammed, “Bağdat gibi, Irak’ın her yerinde gerektiği takdirde sandıklar kurulacaktır” dedi.

Muhammed ayrıca “yurtdışındaki Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının da elektronik sistemle oy kullanabilmeleri için çalışmalarının devam ettiğini" anlattı.

16 NİSAN REFERANDUMUNDA OY KULLANMIŞLARDI

16 Nisan referandumunda Kuzey Irak’ta sandık kurulmuş ve bin 916 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 316’sı oy kullanmıştı.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ