IŞİD’e destek için Türkiye’ye 1.375.000 dolar ödeme

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), IŞİD ve Nusra Cephesi gibi Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren El Kaide ile bağlantılı terör örgütlerine yönelik hazırlanan karar tasarısını kabul etti.

24 Haziran 2017 Cumartesi 22:06

Şimdi ne olacak? BM 2170 sayılı karara…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), IŞİD ve Nusra Cephesi gibi Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren El Kaide ile bağlantılı terör örgütlerine yönelik hazırlanan karar tasarısını kabul etti.

Şimdi ne olacak?

BM 2170 sayılı karara göre IŞİD ve El Nusra örgütlerine yardımda bulunan taraflara yaptırım uygulanacaktır. Nasıl bir yaptırım olacağı sorusu bir yana, kimler bu yaptırımla karşı karşıyadır?

El Kaide bağlantılı terör örgütlerine yardım eden taraflar Rusya’nın dosyasını da BM’ye sunuldu zaten. Ve bu dosyada Türkiye’nin birinci sırada yer aldığı biliniyor.

Hal böyleyken, 3 yılı aşkın bir süredir Suriye’de cihatçı terör gruplarını destekleyen, savaşçılarını eğiten, gönderen, gitmelerine aracılık eden, sınırlarını açıp ev sahipliği yapan herkes bir bir ortaya çıkıyor.

Bu kez teröre destek veren Katar, ülke içinden belgelerle teşhir edildi. Ama bu belgeler sadece Katar’la sınırlı değil. Bu yardım ve yataklık ağı içerisindeki Türkiye ve hatta Irak Kürdistanı’nı da ifşa etmektedir.

Katar muhalefeti bir video yayımlayarak, Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair belgeleri açıkladı. Belgelerde Türkiye-Musul-Kürdistan hattı da yer alıyor.

Sözcünün gösterdiği birinci belgede, bu örgüte Katar’ın Amman Büyükelçiliği yoluyla elden ödenen 2.5 milyon doların İslami Heyet tarafından teslim edildiğini bildiriyor. Bu ödeme Doktor Haref Eldariye yapılmıştır. Belgede Katar Dışişleri Bakanı’nın kaşesi de var ve Katar Mali İşler Müdürü Muhammed Said el Temimi imzasını taşıyor.

Katarlı sözcüye göre bu para Irak’tan cihatçı toplamak için ödenmiştir. Irak Kürdistan’ının da bu işte parmağı olduğunu söylüyor.

Teşhir edilen ikinci belge Katar Dışişleri Bakanlığı’na yazılmış. Konu, Irak kuvvetlerinin teçhizatıyla ilgilidir. Arap ve Afrika ülkelerinden Irak’a savaşçı gönderilmesinden söz ediliyor. 2012 tarihli bir belge olduğunun altı çiziliyor. Savaşçıların eğitilmesi, silahlandırılması ve Irak’a gönderilmesinden söz ediliyor. Savaşçıların Irak’a, Irak Kürdistan’ı üzerinden gidecekleri belirtiliyor.

Üçüncü belge teröristlerle doğrudan temas kurulduğunu gösteriyor. “Kişiye Özel” ibaresi taşıyan belgede diplomasi faaliyeti çerçevesinde bazı muhaliflerle toplantı yapılacağından söz ediliyor.

Katarlı diplomasi heyetinin bu toplantısı için Katar Dışişleri Bakanlığı dış ilişkiler bölümünden Müsteşar Hamed El Dosri’den, toplantı için gereken tedbirlerin alınması isteniyor.

Katarlı muhalif, elinde 4 ayrı belge olduğunu söylüyor. Konuşma şu şekilde devam ediyor: “Elimizde yeterli bilgiler mevcuttur. Söz konusu toplantıda Katar’ın Ürdün Başkonsolosu da var.

Elimizdeki belgeler gösteriyor ki, medyaya da önemli bir yatırım yapılmıştır. Gelecek teröristlere ev sahipliği yapması ve gereken teçhizatın sağlanması için Türkiye’ye 1 milyon 375 bin dolar ödeme yapılmıştır.

Bu para ile üstün teknoloji kameralar, kayıt cihazları vb. alınması ve cihatçılara medya desteğini sağlamak için ödenmiştir. El Cezire’den destek ekipleri de gönderilmiş. Bunlar Türkiye tarafından Irak Kürdistan’ına yollanmaktadır.

Bir diğer belge de, cihatçıların hafif silahlarla donatılmasıyla ilgili. Arap ve Afrika ülkelerinden gelen cihatçıların silahlandırılmasını bildiriyor. Lojistik destek için 612 bin dolar tutarında bir ödeme yapılmış.

Katar muhalefetinin sözcüsü, “Katar’ın insani yardım amaçlı para aktarmasını biz de isteriz. Ama halkları düşmanlaştırmak ve insanları katletmek için teröristlere bu kadar yüksek meblağda para aktarılmasını asla kabul etmeyiz” diyor ve Katar yönetiminin teröristlerle, özellikle IŞİD’le olan işbirliğini teşhir etmeye devam edeceklerini açıklıyor.

 

kaynak: http://sendika48.org/2014/08/katar-muhalefeti-belgeleriyle-acikliyor-iside-destek-icin-turkiyeye-1-375-000-dolar-odenmesine/

 


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ