Kalabalığa araç sürün talimatı!..

IŞİD’ın İstanbul’da eylem hazırlığında olduğu istihbaratı üzerine operasyon yapıldı

08 Temmuz 2017 Cumartesi 09:58

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’ın, Avrupa’nın bazı ülkelerindeki gibi kalabalığın arasına araçla dalma eylemleri planladığı istihbaratı üzerine İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat ekipleri çalışma başlattı.

 

Kocaeli’de CHP konvoyuna dalmaya hazırlanan IŞİD’lının yakalanmasının ardından dün de İstanbul’da operasyon yapıldı. Daha önce IŞİD’ın Suriye’deki bazı bölgelerinde savaş eğitimi almış 7’si Türk 29 kişinin izini süren polis Ataşehir, Ümraniye, Sultanbeyli, Çekmeköy, Esenyurt, Başakşehir, Pendik ve Kartal’da belirlenen adreslere eşzamanlı baskınlar düzenlendi.

 

Evlere baskın yapıldı

 

Operasyonlarda örgüte adam gönderdiği ve savaş alanından Türkiye’ye gelen örgüt elemanlarının Avrupa’ya geçişlerinde aktif rol oynadığı tespit edilen Türk vatandaşları ile çoğu Türki cumhuriyetleri vatandaşı 29 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda ruhsatsız silah ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi. İstihbarat birimlerinin, IŞİD’ın bombalı eylemlerin yanı sıra daha az dikkat çektiği için kalabalığın arasına araçla girme şeklindeki eylem tarzını Türkiye’nin büyük şehirlerinde de yapacağına dair istihbarat aldığı öğrenildi. (Vatan)  

IŞİD CHP