Darbe davasında tüm erlere beraat...

Astsubaya ağırlaştırılmış müebbet, erlere ise ‘suç kasıtları’ olmadığı için beraat verildi.

08 Temmuz 2017 Cumartesi 10:13

İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere yardıma giderken yakalanan 24 askerle ilgili dava bir astsubaya müebbet ve 23 ere beraatla sonuçlandı. 24. Ağır Ceza Mahkemesince Çağlayan Adliyesinde görülen duruşma için tutuklu astsubay Yusuf Yıldız cezaevinden getirildi.

Tutuksuz yargılanan erleri ise avukatları temsil etti. Darbecilerden şikayetçi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlık'ın avukatları, davaya müdahil olarak katıldı. Şikâyetçilerin avukatları tüm sanıkların cezalandırılmasını, sanık avukatları ise beraat kararı verilmesini istedi.

Son sözü sorulan tutuklu sanık Yusuf Yıldız, "15 Temmuzda sivil kıyafetimle evime gitmeyi beklerken sadece birkaç saat sonra vatan haini olarak yargılandım. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantım yoktur. Hiçbir darbe toplantısına katılmadım. Kışladan çıkarken emniyet düzenine uydum. Bulunduğum bölgede silahlarımızdan kurşun çıkmamıştır. ByLock kullanmadım, Bank Asya'ya para yatırmadım. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum" dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık astsubay Yusuf Yıldız'ı "Cebir ve şiddet kullanarak T.C. Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanığın bir pişmanlığının bulunmayışını dikkate alarak, cezada herhangi bir indirim yapmadı. Sanığın TBMM'yi ve T.C. hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından ise bu kurumlara karşı bir eyleminin olmadığı gerekçesiyle, karar verilmesine yer olmadığına karar verildi. 23 erin ise suç işleme kasıtları olmadığı gerekçesiyle, tüm suçlardan beraatlarına karar verildi.

.

darbe plan asker sivil