Ankara kulislerinde bu konuşuluyor

Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Özçelik, Yüksek Askeri Şura'ya 3 hafta kala Ankara kulislerinde kuvvet komutanlarının görev süresinin bir yıl uzatılmasının konuşulduğunu yazdı...

08 Temmuz 2017 Cumartesi 16:34

Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Özçelik, Yüksek Askeri Şura'ya 3 hafta kala Ankara kulislerinde kuvvet komutanlarının görev süresinin bir yıl uzatılmasının konuşulduğunu yazdı.

 

Kuvvet komutanlarının yaş sınırına takılmadığını da hatırlatan Özçelik, "ancak kulislerde ne konuşulursa konuşulsun, kim neyi ne derece mantıklı, ne kadar makul bulduğunu söylerse söylesin; konuyla ilgili konuştuğum herkes aynı noktada birleşiyor ve son cümleleri şu oluyor: Nihai kararı Cumhurbaşkanı verecek" ifadelerini kullandı.

 

Özçelik şunları yazdı:

 

"YAŞ toplantısına üç hafta kala Ankara kulislerinde kuvvetli bir olasılık konuşulur oldu.

 

“Neden olmasın” denilen ihtimâl; TSK’nın komuta kademesinde bu sene herhangi bir değişikliğe gidilmemesi.

 

Yani her üç kuvvet komutanının da görev sürelerinin birer yıl uzatılması ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte mevcut mesailerine aynen devam etmeleri.

 

Bu, teknik olarak mümkün.

KKK Orgeneral Çolak 1954, HKK Orgeneral Ünal ile DKK Oramiral Bostanoğlu da 1953 doğumlular. Yani yaş haddine takılmıyorlar. 65 yaş sınırı, bu sene görev sürelerinin uzatılmasının önünde engel değil.

***

15 Temmuz travması henüz yeni yeni atlatılırken, TSK’da darbe girişiminin ardından başlayan temizlik halen sürerken, diğer taraftan terörle  yurt içi ve sınır ötesinde  mücadelede kayda değer bir ivme yakalanmışken kadroda değişikliğe gidilmemesi seçeneği Ankara kulislerinde mantıklı ve makul karşılanıyor.

 

‘Aynı kadroyla bir yıl daha devam etme formülü’nü mümkün (hatta muhtemel) görenlerden bazıları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz’un ardından Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı ile ilgili bir soruya verdiği “Dere geçerken at değiştirilmez” yanıtını hatırlatıyor.

 

Ancak kulislerde ne konuşulursa konuşulsun, kim neyi ne derece mantıklı, ne kadar makul bulduğunu söylerse söylesin; konuyla ilgili konuştuğum herkes aynı noktada birleşiyor ve son cümleleri şu oluyor:

 

Nihai kararı Cumhurbaşkanı verecek."

 

Odatv.comEN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ