Amiral'den Akdeniz yorumu: Bu bir meydan okuma!

Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri Aydınlık.com.tr’ye değerlendirdi.

13 Temmuz 2017 Perşembe 19:31

Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynakları için bölgedeki hareketlilik hızlandı.

 

Fransa, Güney Kıbrıs yönetimiyle birlikte doğalgaz araması yapmak için Total şirketini bölgeye taşıdı. Fransız Total ve İtalyan ENI enerji şirketlerinin kiraladığı doğalgaz arama gemisi West Capella'nın, Kıbrıs açıklarında başlayacağı sondaj faaliyeti için gereken konuma yerleştiği dün açıklanmıştı. Rum tarafı, bölgedeki doğalgaz rezervlerinin kendisini ait olduğunu iddia ederken, Türkiye Ada'daki tüm taraflara ait olduğunda ısrarcı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili “Bu tek taraflı adımlara karşı bizim de atacağımız adımlar olacaktır” demişti. Bu açıklamaların hemen ardından bugün Türk Silahlı Kuvvetleri, TCG Gökçeada fırkateyninin Güney Kıbrıs'ın sondaj gemisini izlemeye aldığını duyurdu.

Öte yandan Çin ve Rusya, Doğu Akdeniz’de ortak bir tatbikat yaptı. Çin’in stratejik deniz yollarındaki son hamleleri, ABD'ye direkt meydan okuma şeklinde değerlendirildi.

Doğu Akdeniz'de sular ısınırken bölgede yaşanan gelişmeleri, konunun uzmanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz Aydınlık.com.tr'ye değerlendirdi:

FRANSA TÜRKİYE’YE MEYDAN OKUYOR’

Doğalgaz çalışması yapılan bölgede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakları var. Türkiye zaten 2015’te bölgeye Barbaros gemisini göndererek o bölgede KKTC’nin de hakları olduğunu iddia etmişti. Güney Kıbrıs’ta doğalgaz çalışması yapılan saha bizim güneyimizde yer alan 11 numaralı saha. Fransa’nın buraya savaş gemisi göndermesi diplomatik olarak doğru bir şey değil. Fransa’nın buradaki amacının Türkiye’ye dolaylı olarak bir meydan okuma olduğunu düşünüyorum.

NATO MÜTTEFİKİ BİR ÜLKENİN SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERMESİ KABUL EDİLEMEZ’

NATO müttefiki bir ülkenin buraya savaş gemisi göndermesi kabul edilebilir bir şey değil. Fransa buraya Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına savaş gemisi gönderiyorsa bu da doğru değil Avrupa Birliği adına gönderiyorsa bu da doğru değil. Fransa'nın bölgeye savaş gemisi göndermesi çok yanlış ve sonuçları Türk- Fransız ilişkilerini etkileyecek bir hareket olmuştur.

 

NATO’NUN ÖN BAHÇESİNDE TATBİKAT’

(Çin ve Rusya'nın Akdeniz'deki ortak tatbikatı) Çin ve Rusya bu gibi tatbikatları geçmişte de yaptı. Çin, denizde varlığını göstermek zorunda çünkü 'bir kuşak bir yol' girişiminin en büyük bölümü Deniz İpek Yolu'ndan geçiyor ve Deniz İpek Yolu Akdeniz'de bitiyor. Kürdistan'ın kurulma çabalarının yoğunlaştığı bir dönemde Çin'in bu tatbikatını İpek Yolu üzerindeki çıkarlarını korumaya yönelik bir mesaj olarakta algılamak gerekir. Diğer yandan Rusya ise Çin’in en yakın müttefiki en yakın dostu olarak geçmişte olduğu gibi NATO’nun ön bahçesinde büyük bir tatbikat yaparak varlığını ispat ediyor. Nasıl ki ABD Baltık denizinde, Güney Çin Denizi’nde, Doğu Çin Denizi'nde ve son olarak Kardeniz'de Rusya ve Çin karşıtı deniz tatbikatları yapıyorsa aynı şekilde Rusya ve Çin’de Doğu Akdeniz’de böyle bir tatbikat yaparak dengeleri koruyor.

DENİZLERİN SAHİBİ DEĞİŞİYOR’

Çin ve Rusya’nın bu tatbikatı aynı zamanda denizlerin artık tek bir sahibinin olmadığının ilanıdır. Hegemonya önce ekonomik anlamda el değiştirir sonra ise denizlerde el değiştirir. Denizlerde hegemonya 100-150 yılda bir el değiştirir ve o dönem geldi. Denizlerde ABD’nin hegemonyasına büyük bir meydan okuma süreci başladı bu geri dönülmez bir süreç. Çünkü bu ekonomi ile doğru orantılıdır. Çin ekonomisi büyüdükçe Çin’in denizlerdeki egemenliği o oranda artacaktır."GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ